1. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V české zoo narodila vzácná opice. Mimo Asii se chová jen na dvou dalších místech

Lnagur duk z české zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lnagur duk z české zoo. | foto: Zoo Cheby

Nymbursko V zoologické zahradě Chleby na Nymbursku se narodilo extrémně vzácné mládě opice langur duk. Tento druh primáta je dokonce považován za nejvzácnější zvíře, které je možné v České republice spatřit. Zoo Chleby je jediným místem v Evropě, kde se dukové chovají. Péče o ně je nesmírně náročná a narození mláděte se dá považovat za obrovský úspěch. O události informovala zoo na svém webu.

„Jsou to potravní specialisté, pro které dovážíme listí z Laosu a Vietnamu,“ uvádí na svých stránkách zoo Chleby. Jejich chov je proto velmi obtížný a téměř ve všech zoologických zahradách dukové uhynuli. 

V noci z úterý na středu své první mládě porodila pětiletá samice Yai a otcem mláděte je samec Thua Noi. Oba, včetně další samice, přicestovali do České republiky před dvěma lety. „Získat tato extrémně vzácná a chovatelsky komplikovaná zvířata je diplomatický úspěch,“ konstatuje zoo. Příchodu langurů předcházely tři roky vyjednávání a příprav.

Nejkrásnější opice na světě

Opice langur duk  je považována za nejkrásnějšího primáta na světě. Několikadenní mládě vyhlíží zdravě a zatím není známo, zda jde o samici či samce. „ Již samotné narození je velkým úspěchem, avšak i přes zdárný start do života mládě čekají nejnáročnější dny a týdny,“ uvádí zoo. Nejkritičtější je pro mládě první půl rok života.

Mimo českou zoologickou zahradu v neasijských zoo žije pouze jedna samice v Zoo Philadelphia v USA a jeden samec v Kolíně nad Rýnem.

Zoologická zahrada Chleby se nachází ve Středočeském kraji v okrese Nymburk.

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.