9. února 2017 6:20 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility

V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility | foto: Shutterstock

LIBEREC V Liberci se už podruhé uskuteční mistrovství světa v agility (FCI Agility World Championship), což je sport, v němž psi pod vedením psovodů překonávají v co nejrychlejším čase a bez chyb překážky. Od 5. do 8. října bude liberecká Home Credit Arena hostit kolem 500 závodníků se psy z více než 40 zemí z celého světa.

I v Česku je tento sport stále populárnější a čeští závodnici patří ke světové špičce, řekla novinářům výkonná ředitelka šampionátu Michaela Caldová.

„Sport vznikl v 70. letech v Anglii jako doprovodný program výstavy CRUFTS, což je největší výstava psů na světě. Dodnes jsou tam různé soutěže v agility,“ řekl šéfredaktor časopisu Psí sporty Jakub Štýbr.

Základy podle něj vycházejí z koňského parkuru. „Skáče se přes překážky, na rozdíl od koňského parkuru psi jsou obratnější, takže je tam i slalom a další překážky jako kladina, áčko nebo houpačka,“ doplnil. Soutěž se běží na dvě kola, jedno jsou jen skoky a pak běh přes překážky na čas a výsledek sčítá. Soutěží psi ve třech velikostních kategoriích.

Agility je pro diváky velmi atraktivní a organizátoři věří, že do liberecké hokejové arény přiláká šampionát tisíce lidí. „Zejména z evropských států přijedou společně s reprezentacemi i četné fankluby a protože agility je velmi populárním sportem i u nás, očekáváme velký zájem také od českých fanoušků,“ řekla Caldová. Vstupenek půjde podle ní do oběhu 5000 a pohybovat se budou v cenovém rozpětí 220 korun za den až po 1100 korun u vstupenky na celý šampionát. Zakoupit je bude možné od 1. března v sítích Ticketpro nebo na pokladně Home Credit Areny. Část výtěžku poputuje na pomoc útulku Azyl pes v Krásném Lese na Liberecku.

Šampionát podle organizátorů z velké části vyprodá ubytovací kapacity ve velkých libereckých hotelích. „Hoteliéři nám většinou vyšli vstříc a v mnoha případech neúčtují za psy žádné poplatky navíc, většina z nich má sama psa,“ řekl Pavel Jakubec, který má na starost produkci. Vedle zajištěného ubytování většinou ve tří- a čtyřhvězdičkových hotelích v Liberci bude podle něj pro účastníky připraveno u sportovní haly také karavanové městečko, které pojme 120 obytných vozů. „Pokud nebude stačit, jsme připraveni ho rozšířit,“ dodal.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč