Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V Litvě funguje „Tinder“ pro psy z útulku a páníčky

Psi se silvestrovských oslav děsí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psi se silvestrovských oslav děsí | foto: Shutterstock

VILNIUS Milovníci zvířat v Litvě vymysleli novou mobilní aplikaci, inspirovanou populární mobilní seznamkou Tinder, která umožňuje dát dohromady psa z místního útulku s novým páníčkem či paničkou. Pokud pejsek obměkčí vaše srdce, stačí pohnout prstem doprava, napsala agentura AP.

Aplikaci GetPet, spuštěné minulý měsíc, denně přibývají stovky nových uživatelů a také už „spárovala“ několik psů a jejich milovníků. Připojila se tak k rostoucímu trhu aplikací pro lidi, kteří by si přáli osvojit psa, jako je PawsLikeMe či BarkBuddy.

„Je to jako Tinder, ale se psy,“ vysvětluje jeden ze spoluautorů aplikace Vaidas Gecevicius. „Můžete se dohodnout na schůzce se psem, tedy rande,“ zažertoval.

Aplikace obsahuje profily čtyřnohých chlupáčů, dojemně hledících do očí. Posouvání dolů odhalí více informací o zvířeti. Vážní zájemci mohou posunout doprava. Pokud přejedete obrazovku doleva, objeví se profil dalšího psa.

Ve srovnání s Tinderem tu jsou ale omezení. Jde o jednostrannou záležitost, psi nemají zkušenosti se surfováním. Gecevicius uvedl, že tvůrci nápad dostali, když se během počítačového semináře podívali z okna a uviděli toulavého psa.

Aplikace obsahuje pouze psy, ale v budoucnu má zahrnout i kočky a další domácí mazlíčky. Dvě kamarádky, Emily a Elena, si nedávno stáhly aplikaci a pak navštívily útulek SOS Gyvunai ve Vilniusu, aby se seznámily s Piffem, středně velkým oříškem. Vzaly ho na procházku do zasněženého parku a řekly si, že se brzy vrátí, ale nakonec si ho vzaly domů.

Můžeme pomáhat víc

„Myslím, že je to opravdu skvělý nápad, protože v Litvě máme spoustu toulavých psů a hodně lidí, kteří si je chtějí osvojit,“ řekla čtyřiadvacetiletá Elena.

Zakladatelka útulku Ilona Reklaitytéová říká, že inovativní přístup ke starému problému ji moc potěšil. „Opravdu vítám tuto novou aplikaci, protože dává větší šanci nalézt pro naše mazlíčky nový domov, což znamená, že pak můžeme pomoci dalším psům, kteří zatím zůstávají na ulici,“ uvedla. „Momentálně tu máme 140 psů. V některých dnech udáme jednoho či dva, ale teď nám lidé mnohem více volají a častěji přicházejí,“ dodala.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!