Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V Německu přerostl strach z vlka v politickou debatu

Vlk (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlk (ilustrační foto). | foto:  Dan Materna, MAFRA

HOYERSWERDA „Vlk zaútočil na člověka“: ať už je tato zpráva nejčtenějšího německého deníku Bild pravdivá, nebo lživá, v každém případě podnítila diskusi o rozmnožení vlků v Německu. To pak rozšířilo strach z těchto predátorů, píše agentura AFP.

Jednoho listopadového rána pracoval pětapadesátiletý zahradník vkleče na hřbitově, když se k němu vlk připlížil zezadu a kousl ho do levé ruky. Muž neztratil ani přes leknutí kuráž, praštil vlka kladivem a ten se dal na útěk.

Tak vyprávěla oběť, jejíž jméno nebylo zveřejněno, svou nešťastnou příhodu úřadům ve Steinfeldu v Dolním Sasku. A svědci události? Další tři vlci, tvrdí zahradník.

Laboratorní testy zranění, oblečení a kladiva však neodhalily žádnou stopu vlčích slin ani chlupů. Zdá se, že šlo spíše o útok toulavého psa. V zemi to však rozpoutalo velmi politicky laděnou diskusi. „Tato příhoda zejména dokázala šířit nejistotu a strach,“ říká průvodce Stephan Kaasche, velký znalec a obránce vlků.

Vlk obecný, věčný zloduch v pohádkách bratří Grimmů, se v roce 2000 po 150 letech absence k velké radosti milovníků přírody objevil na německém venkově, když překročil hranice s Polskem. Podle ministerstva životního prostředí je teď v zemi kolem 800 vlků. Loni se na území Německa pohybovalo 73 smeček, o 13 více než rok předtím. Také vzrostl počet párů. Nebyl přitom zaznamenán žádný útok na člověka.

Vlk (ilustrační foto).
Vlk (ilustrační foto).

Vlk už dříve napadal ovce, ale teprve nedávné incidenty a jejich rozsah začínají chovatele znepokojovat. A extrémní pravice se s blížícími se třemi regionálními volbami této polemické záležitosti ihned zmocnila.

Jedné noci loni v říjnu zaútočili vlci na stádo. Jeho majitel pak ráno našel asi 40 mrtvých ovcí. Většina byla zadávena, aniž je vlci sežrali. Na internetu a sociálních sítích se množí kampaně a petice proti vlkům. Jeho zuřivost ekologové velmi podceňují, tvrdí portál s názvem „Vlk - pěkně děkuji“.

Chovatelé vyzbrojení puškami v noci stavějí hlídky, aby chránili svá stáda. Vystavují se tím riziku, protože nelegální odstřel vlka, který je chráněným zvířetem, může znamenat až pět let vězení.

Extrémní pravice, která se vždy zmocňuje nosných témat opomíjených tradičními stranami, využila potenciálu otázky přítomnosti vlků v německé přírodě v regionech bývalé NDR, které jsou politickými baštami strany Alternativa pro Německo (AfD).

Strach z vlků

„Co budeme dělat, až zaútočí na děti?“ táže se v týdeníku Die Zeit mluvčí strany v Sasku-Anhaltsku Silke Grimmová. Křesťanští demokraté Angely Merkelové, kteří se utkají s AfD ve třech regionálních volbách v září a v říjnu, náhle dali zelenou pro pružnost v některých případech usmrcení vlka.

To problém nevyřeší, říká Stephan Kaasche, podle něhož bylo nelegálně usmrceno už deset procent vlků. „Vlkům to nezabrání v tom, aby se přibližovali k městům, podobně jako divočáci. Takhle to nefunguje,“ zdůrazňuje.

Majestátné zvíře. Snímek Alfa (2018). Albert Huges.

Strach z vlků se objevil už v dávných dobách, kdy byla rozšířená vzteklina a kousnutí vlka bylo skutečně smrtelné, uvádí Kaasche. Dodává, že člověk nepatří k přirozené kořisti vlka.

Podle týdeníku Die Zeit se vlk stal nejvíce zpolitizovaným zvířetem v Německu. Debaty stále více přecházejí ve spory mezi ekology z měst, kteří mají velmi romantickou představu o přírodě, a venkovským obyvatelstvem, které chce chránit svůj majetek a rodiny, soudí list. „Obětovat ovce ve jménu fascinace vlkem je cynické,“ uzavírá časopis.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Venčení psa (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!