Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu přerostl strach z vlka v politickou debatu

Magazín

  5:19
HOYERSWERDA - „Vlk zaútočil na člověka“: ať už je tato zpráva nejčtenějšího německého deníku Bild pravdivá, nebo lživá, v každém případě podnítila diskusi o rozmnožení vlků v Německu. To pak rozšířilo strach z těchto predátorů, píše agentura AFP.

Vlk (ilustrační foto). foto:  Dan Materna, MAFRA

Jednoho listopadového rána pracoval pětapadesátiletý zahradník vkleče na hřbitově, když se k němu vlk připlížil zezadu a kousl ho do levé ruky. Muž neztratil ani přes leknutí kuráž, praštil vlka kladivem a ten se dal na útěk.

Tak vyprávěla oběť, jejíž jméno nebylo zveřejněno, svou nešťastnou příhodu úřadům ve Steinfeldu v Dolním Sasku. A svědci události? Další tři vlci, tvrdí zahradník.

Vlků žije v Česku necelá stovka. Jsou plaší, vědci se nejvíce dozvědí z trusu

Laboratorní testy zranění, oblečení a kladiva však neodhalily žádnou stopu vlčích slin ani chlupů. Zdá se, že šlo spíše o útok toulavého psa. V zemi to však rozpoutalo velmi politicky laděnou diskusi. „Tato příhoda zejména dokázala šířit nejistotu a strach,“ říká průvodce Stephan Kaasche, velký znalec a obránce vlků.

Vlk obecný, věčný zloduch v pohádkách bratří Grimmů, se v roce 2000 po 150 letech absence k velké radosti milovníků přírody objevil na německém venkově, když překročil hranice s Polskem. Podle ministerstva životního prostředí je teď v zemi kolem 800 vlků. Loni se na území Německa pohybovalo 73 smeček, o 13 více než rok předtím. Také vzrostl počet párů. Nebyl přitom zaznamenán žádný útok na člověka.

Vlk (ilustrační foto).
Vlk (ilustrační foto).

Vlk už dříve napadal ovce, ale teprve nedávné incidenty a jejich rozsah začínají chovatele znepokojovat. A extrémní pravice se s blížícími se třemi regionálními volbami této polemické záležitosti ihned zmocnila.

Jedné noci loni v říjnu zaútočili vlci na stádo. Jeho majitel pak ráno našel asi 40 mrtvých ovcí. Většina byla zadávena, aniž je vlci sežrali. Na internetu a sociálních sítích se množí kampaně a petice proti vlkům. Jeho zuřivost ekologové velmi podceňují, tvrdí portál s názvem „Vlk - pěkně děkuji“.

Střílet vlky? Myslivci se bojí o pověst, o šelmy se bude bojovat ve sněmovně

Chovatelé vyzbrojení puškami v noci stavějí hlídky, aby chránili svá stáda. Vystavují se tím riziku, protože nelegální odstřel vlka, který je chráněným zvířetem, může znamenat až pět let vězení.

Extrémní pravice, která se vždy zmocňuje nosných témat opomíjených tradičními stranami, využila potenciálu otázky přítomnosti vlků v německé přírodě v regionech bývalé NDR, které jsou politickými baštami strany Alternativa pro Německo (AfD).

Strach z vlků

„Co budeme dělat, až zaútočí na děti?“ táže se v týdeníku Die Zeit mluvčí strany v Sasku-Anhaltsku Silke Grimmová. Křesťanští demokraté Angely Merkelové, kteří se utkají s AfD ve třech regionálních volbách v září a v říjnu, náhle dali zelenou pro pružnost v některých případech usmrcení vlka.

To problém nevyřeší, říká Stephan Kaasche, podle něhož bylo nelegálně usmrceno už deset procent vlků. „Vlkům to nezabrání v tom, aby se přibližovali k městům, podobně jako divočáci. Takhle to nefunguje,“ zdůrazňuje.

Majestátné zvíře. Snímek Alfa (2018). Albert Huges.

Strach z vlků se objevil už v dávných dobách, kdy byla rozšířená vzteklina a kousnutí vlka bylo skutečně smrtelné, uvádí Kaasche. Dodává, že člověk nepatří k přirozené kořisti vlka.

Podle týdeníku Die Zeit se vlk stal nejvíce zpolitizovaným zvířetem v Německu. Debaty stále více přecházejí ve spory mezi ekology z měst, kteří mají velmi romantickou představu o přírodě, a venkovským obyvatelstvem, které chce chránit svůj majetek a rodiny, soudí list. „Obětovat ovce ve jménu fascinace vlkem je cynické,“ uzavírá časopis.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat