Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Německu se otevřelo první krematorium pro koně

Magazín

  6:16
V jihoněmeckém městě Schwäbisch Hall se otevřelo první krematorium, ve kterém mohou nechat majitelé zpopelnit své koně. Provozovatel smutečního domu chtěl milovníkům domácích lichokopytníků umožnit důstojné rozloučení, informovala agentura DPA. Zpopelnění koně vyjede majitele na 1999 až 3500 eur (50 000 až 90 000 korun).

Společně tak zvířata pomohou s údržbou pastviny, kde se vyskytují vzácné rostliny i motýli. foto:  Petr Topič, MAFRA

„I majitelé koní se budou moci v budoucnosti důstojně rozloučit se svým zvířetem,“ uvedl provozovatel jediného krematoria pro koně v Německu Joachim Lutz. Výstavba budovy posledního rozloučení se zvířecími miláčky o výměře téměř tisíc metrů čtverečních stála kolem 2,5 milionu eur (64 milionů korun). Lutz počítá s tím, že by se mohla během prvního roku provozu uskutečnit asi stovka kremací.

Zpopelnění koně může trvat až osm hodin a kromě nákladů na samotnou kremaci budou muset zájemci zaplatit i dopravu uhynulého koně. Krematorium kromě pietního zacházení s mrtvým koněm nabízí také individuální smuteční ceremonii se svíčkami a hudbou. Z prostoru pro rozloučení je oknem vidět přímo k peci, v níž je možné dosáhnout teploty mezi 850 a 1100 stupni Celsia.

Podle německého Spolkového svazu pohřebních služeb pro zvířata je krematorium ve městě Schwäbisch Hall, které leží asi 55 kilometrů severovýchodně od Stuttgartu, prvním svého druhu v Německu. Vzniknout mohlo na základě změny zákona, která vstoupila v platnost v únoru. Pokud se chtěli milovníci koní dosud důstojně rozloučit se svým zvířetem, jezdili nejčastěji do koňského krematoria v Nizozemsku.

Zájem o pietní pohřbívání domácích mazlíčků v Německu rok od roku roste. Pro mnohé se zvířata stala svého druhu členem rodiny, vysvětlil trend předseda svazu zvířecích pohřebních služeb Martin Struck.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat