Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V Německu se otevřelo první krematorium pro koně

Společně tak zvířata pomohou s údržbou pastviny, kde se vyskytují vzácné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společně tak zvířata pomohou s údržbou pastviny, kde se vyskytují vzácné... | foto:  Petr Topič, MAFRA

V jihoněmeckém městě Schwäbisch Hall se otevřelo první krematorium, ve kterém mohou nechat majitelé zpopelnit své koně. Provozovatel smutečního domu chtěl milovníkům domácích lichokopytníků umožnit důstojné rozloučení, informovala agentura DPA. Zpopelnění koně vyjede majitele na 1999 až 3500 eur (50 000 až 90 000 korun).

„I majitelé koní se budou moci v budoucnosti důstojně rozloučit se svým zvířetem,“ uvedl provozovatel jediného krematoria pro koně v Německu Joachim Lutz. Výstavba budovy posledního rozloučení se zvířecími miláčky o výměře téměř tisíc metrů čtverečních stála kolem 2,5 milionu eur (64 milionů korun). Lutz počítá s tím, že by se mohla během prvního roku provozu uskutečnit asi stovka kremací.

Zpopelnění koně může trvat až osm hodin a kromě nákladů na samotnou kremaci budou muset zájemci zaplatit i dopravu uhynulého koně. Krematorium kromě pietního zacházení s mrtvým koněm nabízí také individuální smuteční ceremonii se svíčkami a hudbou. Z prostoru pro rozloučení je oknem vidět přímo k peci, v níž je možné dosáhnout teploty mezi 850 a 1100 stupni Celsia.

Podle německého Spolkového svazu pohřebních služeb pro zvířata je krematorium ve městě Schwäbisch Hall, které leží asi 55 kilometrů severovýchodně od Stuttgartu, prvním svého druhu v Německu. Vzniknout mohlo na základě změny zákona, která vstoupila v platnost v únoru. Pokud se chtěli milovníci koní dosud důstojně rozloučit se svým zvířetem, jezdili nejčastěji do koňského krematoria v Nizozemsku.

Zájem o pietní pohřbívání domácích mazlíčků v Německu rok od roku roste. Pro mnohé se zvířata stala svého druhu členem rodiny, vysvětlil trend předseda svazu zvířecích pohřebních služeb Martin Struck.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!