4. července 2018 6:16 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V plzeňské zoo mají mláďata dvou vzácných druhů jedovatých hadů

Had, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Had, ilustrační foto. | foto: ČTK

PLZEŇ V plzeňské zoo se narodila mláďata dvou velmi vzácných druhů silně jedovatých hadů. Jde o první odchovy osmi chřestýšů arubských, což je jeden z nejohroženějších hadů, a dále o dvě zmije Schweitzerovy. Tyto hady nechová žádná zoo v Česku.

Zajímavé je, že mláďata chřestýšů i zmijí mají jiné složení jedu než dospělci a většinou jsou výrazně jedovatější, takže je potřeba být opatrný už při manipulaci s malými hady, řekl chovatel Jan Dohnal.

Chřestýši arubští se vyskytují pouze v Nizozemských Antilách kousek od Venezuely. „Vinou totální devastace přirozeného prostředí vznikla jediná populace na severovýchodě ostrova, kde je národní park a žije jich tam posledních asi 280,“ řekl Dohnal. V přírodě jsou velmi vzácní, v teráriích běžnější. „Je to super toxicky zajímavý druh, od kterého bych nechtěl být kousnutý za nic na světě. Má hodně specifický toxin,“ uvedl.

Zajímavé je, že mláďata chřestýšů i zmijí mají jiné složení jedu než dospělci a...
Chřestýš arubský

Dospělce, které získala zoo před pěti lety od chovatele z Nizozemska, už mohou lidi vidět více než rok, do září budou vystavena i mláďata. Dosahují délky 80 až 90 centimetrů, váží do 800 gramů.

Schweitzerovy zmije jsou pro Dohnala srdeční záležitostí. „Poprvé, když jsem byl na řeckém ostrově Milos, tak mně bylo 12, a vytvořil jsem si tam lásku k tomuto druhu,“ uvedl. Sedm let se bezvýsledně snažil tyto hady odchovat, teď už ví jak na to. Jde o robustní zmiji, v plzeňské zoo se narodilo šedivé a červené mládě. „Je to nejtoxičtější evropský had přizpůsobený na lov ptáků. Na jaře a na podzim žije na stromech,“ uvedl Dohnal. Zoo už jich má nyní devět.

Chovy jedovatých hadů mají v Česku čtyři zoo, ale jen Plzeň nabízí průřez všemi druhy z pěti světadílů. Má speciální nádrže, bezpečnostní systémy a proškolené lidi. Království jedu, které spolu se Světem podzemí a Českou řekou odlišuje zoo v Plzni od ostatních, bylo otevřeno v květnu 2015. Všech 12 terárií je plných a zoo pouze střídá druhy. „Snažíme se kolekci zlepšovat a pořád sháníme nové, vzácnější a zajímavější druhy. Není to jednoduché,“ řekl zoolog. Tito hadi jsou často drazí, stojí i v řádech statisíců korun a nedají se lehce sehnat. V zázemí má nyní zoo téměř 80 hadů, vystavených je 13 druhů, tedy kolem 35 jedinců. „V zázemí máme super vzácné druhy čistě na chov. Zoo totiž také zvířata chrání a vytváří genetické zásoby,“ uvedl.

Zoo už odchovala deset druhů jedovatých hadů a opakovaně další čtyři druhy. Chřestýši, jimž jsou nyní dva měsíce, se narodili v expozici. „Hadi nám ukazují, že se jim v expozicích líbí. Množí se, žerou bez problémů, teplotně jim to vyhovuje,“ dodal.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.