Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Vařené drůbeží kosti psovi rozhodně nedávejte, radí veterinářka

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

Granule, syrové maso, zelenina či rýže. Tápete, jak krmit svého čtyřnohého miláčka? „Jelikož je pes masožravec, ideální je pokud 70 - 80 procent krmiva tvoří suroviny živočišného původu - maso, vnitřnosti, vejce. A zbylých 20 – 30 procent ostatní složky - zelenina, ovoce, rýže, vločky, případně jiné potraviny rostlinného původu, řadí veterinářka Erika Košíková z veterinární ordinace v Madridské.

Lidovky.cz: Z čeho by se měl skládat jídelníček?
Tak to závisí na tom, zda chcete krmit kompletním granulovaným krmivem, nebo přirozeným krmením, čili BARFem. Metody barfování jsou samostanou kapitolou krmení, kdy se skrmují tepelně nezpracovné suroviny ve snaze přiblížit se běžné potravě vlčího předka.

Lidovky.cz: Jaká potrava je pro psa nejvhodnější?
Asi nejjednodušší by bylo říct, že kvalitní. To znamená potrava, která je pro daný druh zvířete přirozená, tudíž je trávení na tento typ krmiva přizpůsobené a tělo z něj získa všechy potřebné živiny. Jelikož je pes masožravec, ideální je pokud 70 - 80 procent krmiva tvoří suroviny živočišného původu (maso, vnitřnosti, vejce...) a zbylých 20 – 30 procent ostatní složky (zelenina, ovoce, rýže, vločky, případně jiné potraviny rostlinného původu).

Lidovky.cz: Jsou granule dobrým řešením?
Pokud zvolíte kvalitní granule s vysokým podílem živočišných bílkovin, tak je to jedna z možností, jak psa krmit.

Granule (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Jak by měl postupovat majitel psa, který trpí nadváhou?
V první řadě je nutné zhodnotit zdravotní stav psa, zejména jedná se o velmi obézního, starého nebo nemocného psa. Zde je vhodné zkontrolovat činnost vnitřních žláz (štítná žláza, nadledviny, slinivka), kondici a zohlednit i případné léky, které pes užíva. Pak je nutné stanovit aspoň přibližně hubnoucí plán a požadovanou hmotnost, kterou chcete u psa dosáhnout. V průběhu hubnutí je nutné pravidelné vážení, úbytek váhy by měl být 1-2 % tělesné hmotnosti za týden, při rychlejším hubnutí dochází spíš k odbourání svalové hmoty než tukové tkáně, co není žádoucí. U psa s lehkou nadváhou obyčejně postačuje dodržet doporučenou denní dávku krmení, omezit pamlsky a zvýšit pohyb.

Lidovky.cz: Jak psa „zhubnout“?
Nejvhodnější je začít jídelníčkem. Jelikož u psů s vyšší nadváhou není možné začít hned na začátku hubnutí s velkou pohybovou aktivitou, musí se změny udělat především v krmení. A to nejen v množství, ale i složení krmné dávky. Ta by měla obsahovat vysoký podíl kvalitních bílkovin, vyšší obsah vlákniny a nižší obsah tuku. Cílem je zachovat svaly a současně spalovat tuk, zachovat správnu funkci trávení bez pocitů hladovění! Pokud se rozhodnete pro granule, doporučuji volit z kategorií light anebo senior pro psy s lehkou nadváhou, nebo veterinární diety pro obézní psy pro psy s větší nadváhou, nebo v případě, že se hubnutí nedaří. Když krmíte barfem nebo vařenou stravou je vhodné omezit přísun sacharidů v přílohách, jako jsou rýže, těstoviny nebo brambory. Volíme libovější druhy masa, doplňujeme pouze zeleninou. Denní dávka jídla jsou 2-3 procent váhy, které chceme dosáhnout.

Lidovky.cz: Co by psi rozhodně jíist neměli - co by jim majitelé neměli dávat?
Zcela nevhodné je podávat čokoládu, zejména kvalitní s vysokým obsahem kakaa, rozinky, kávu s kofeinem (ano, i s tím se setkávame), některé druhy ořechů, cibuli, česnek a avokádo. Ve větším množství se nedoporučuje podávat syrový vaječný bílek a játra. Kosti, zejména drůbeží, nikdy tepelně neupravujte.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK NÁSTROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 38 000 Kč