Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Včasné odhalení nemoci. Hodnota preventivního vyšetření zvířete

Magazín

  5:46
Díky vysoce kvalitním řadám veterinárních klinických diet a možnostem poskytované péče se více koček a psů dožívá vyššího věku. Pravidelná návštěva veterinárního lékaře a klinické zhodnocení zdravotního stavu zvířete v čase, kdy je dospělý a zcela bez příznaků onemocnění, je velmi důležité pro identifikaci případného problému ještě před tím, než onemocnění dojde do kritického bodu.

Pes u veterináře (ilustrační foto) foto: Shutterstock

U většiny nemocí jsou klinické příznaky mírné, s pozvolným začátkem, a proto jim většina majitelů nevěnuje pozornost. Navíc klinické příznaky jsou často zavádějící. Například kočky s chronickou bolestí zubů či kloubů, namísto toho, aby kulhaly na bolestivou končetinu nebo přestaly přijímat potravu, přestanou chodit na kočičí záchod a začnou vyměšovat na různých místech domácnosti. Jiné kočky jsou agresivní, nervózní, někdy přežvykují a slintají, většinu dne polehávají a majitel to spojuje jen s přirozeným procesem jejich stárnutí.

Někteří majitelé z různých důvodů odmítají přijít se svým na první pohled zdravým zvířetem k veterináři. Domnívají se například, že je přirozené, aby jejich pes či kočka byl ve stáří hubený a chodil strnule. Majitelé si mnohdy ani nevšimnou pozvolné ztráty hmotnosti. Často vidí jen fakt, že vyšetření je pro zvíře bolestivé a stresující a výsledek může být nejistý.

Obecná doporučení ohledně preventivního vyšetření zvířete
Všechna domácí zvířata by měl vyšetřit veterinární lékař minimálně jednou za rok. Vedle základní ho klinického vyšetření, veterinární lékař zaznamená hmotnost zvířete, jeho tělesnou kondici a prodiskutuje s majitelem vhodný preventivní plán péče.

U dospělých zvířat starších 7 let by se měl jednou ročně změřit krevní tlak a provést rozbor moči.

U starších zvířat ve věku 11 a více let by se mělo každoročně provést vyšetření krve (hematologické a biochemické vyšetření, včetně stanovení hormonu štítné žlázy). Za úvahu také stojí častější měření tlaku krve a močová analýza v intervalu jednou za 6 měsíců.

U veterináře (ilustrační foto)

Geriatrická zvířata ve věku nad 15 let doporučujeme vyšetřit jednou za 6 měsíců, kdy se zaznamená tělesná hmotnost, tělesná kondice, změří se krevní tlak a provede se rozbor moči. Krevní testy doporučujeme provádět 1x ročně, pokud není klinická indikace na vyšší frekvenci rozborů.

Preventivní vyšetření koček a psů na základě jejich věku je velmi důležité pro včasného odhalení skrytého onemocnění, poskytnutí vhodné léčby a ve spolupráci s majitelem dosažení co nejlepší dlouhodobé kvality života zvířete.

Autor: