Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Zvířata pod stromeček nepatří. Buďte rozvážní, vybízejí veterináři

Siamská kočka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Siamská kočka | foto: Shutterstock

BRNO K zodpovědnosti a rozvaze při výběru živých vánočních dárků vybízejí veřejnost odborníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Před Vánocemi kulminuje trh s domácími mazlíčky, zájem je nejen o psy a kočky, ale také o ptáky a plazy.

„Zvířata, která nezkušení chovatelé najdou pod stromečkem, ale často brzy končí v péči veterinářů,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

Díky příznivé ekonomické situaci není pro řadu lidí cena exotického zvířete překážkou. „Trh ucítil obrovský zájem a poptávku a na trh se dostávají až statisíce zvířat, ať už v rámci e-shopů, nebo přímou nabídkou od chovatelů, případně přes kamenné prodejny. Do rukou zcela nepřipravených laiků se tak bez jakéhokoli prověření či kontroly dostává neuvěřitelné množství zvířat,“ řekl přednosta kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců Zdeněk Knotek.

Kvůli velké poptávce se před Vánocemi prodávají i zvířata nezdravá, mladá a křehká, a tudíž pro laiky nevhodná - třeba ještěři a želvy staří jen několik dnů až týdnů. Ošetřit tak drobného „pacienta“ je pro veterináře technicky náročné a komplikované, terapie pak v nákladech často překročí jeho pořizovací cenu.

Odborník apeluje na obchodníky, aby se zamýšleli nad etikou prodeje zvířat naprostým laikům. Nakupující by si naproti tomu měli uvědomit, že zvířata nejsou hračkami pro děti ani dospělé. Živí tvorové mají právo na důstojný život a vhodný prostor. V případě, že člověk není schopen zvířeti poskytnout vhodné podmínky, je správné nákup raději odložit.

Co musí chovatel zajistit

Informačních zdrojů, na jejichž základě se člověk může kvalifikovaně rozhodnout, je dostatek. „Může kontaktovat veterinární lékaře z naší asociace, profesionální zoology nebo kurátory v klasických zoologických zahradách, kde dostane kvalitní informace a kde mu nebude skrývána složitost chovu. Nebude mu ukazováno jen to pěkné, ale bude mu vysvětleno, co zodpovědný chovatel musí zajistit,“ zdůraznil Knotek, který je zároveň prezidentem České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad.

Zoo mají i své chovatelské kroužky vedené zoology, kteří vysvětlí všechny detaily - od nároků na správné osvětlení terária a další technické náležitosti až po vhodné krmení. Podrobnosti lze nalézt v chovatelských knihách. Před brouzdáním na internetu odborníci spíš varují. „Zde je nutný kvalitní výběr zdroje. Tím je zejména renomovaný časopis nebo kniha, nikoli skupina na sociálních sítích,“ uzavřel Knotek.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.