Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvířata pod stromeček nepatří. Buďte rozvážní, vybízejí veterináři

Magazín

  6:21
BRNO - K zodpovědnosti a rozvaze při výběru živých vánočních dárků vybízejí veřejnost odborníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Před Vánocemi kulminuje trh s domácími mazlíčky, zájem je nejen o psy a kočky, ale také o ptáky a plazy.

Siamská kočka foto: Shutterstock

„Zvířata, která nezkušení chovatelé najdou pod stromečkem, ale často brzy končí v péči veterinářů,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

Díky příznivé ekonomické situaci není pro řadu lidí cena exotického zvířete překážkou. „Trh ucítil obrovský zájem a poptávku a na trh se dostávají až statisíce zvířat, ať už v rámci e-shopů, nebo přímou nabídkou od chovatelů, případně přes kamenné prodejny. Do rukou zcela nepřipravených laiků se tak bez jakéhokoli prověření či kontroly dostává neuvěřitelné množství zvířat,“ řekl přednosta kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců Zdeněk Knotek.

Jak upravit byt? Koberec je psí nepřítel a čisté misky jsou základ

Kvůli velké poptávce se před Vánocemi prodávají i zvířata nezdravá, mladá a křehká, a tudíž pro laiky nevhodná - třeba ještěři a želvy staří jen několik dnů až týdnů. Ošetřit tak drobného „pacienta“ je pro veterináře technicky náročné a komplikované, terapie pak v nákladech často překročí jeho pořizovací cenu.

Odborník apeluje na obchodníky, aby se zamýšleli nad etikou prodeje zvířat naprostým laikům. Nakupující by si naproti tomu měli uvědomit, že zvířata nejsou hračkami pro děti ani dospělé. Živí tvorové mají právo na důstojný život a vhodný prostor. V případě, že člověk není schopen zvířeti poskytnout vhodné podmínky, je správné nákup raději odložit.

Co musí chovatel zajistit

Informačních zdrojů, na jejichž základě se člověk může kvalifikovaně rozhodnout, je dostatek. „Může kontaktovat veterinární lékaře z naší asociace, profesionální zoology nebo kurátory v klasických zoologických zahradách, kde dostane kvalitní informace a kde mu nebude skrývána složitost chovu. Nebude mu ukazováno jen to pěkné, ale bude mu vysvětleno, co zodpovědný chovatel musí zajistit,“ zdůraznil Knotek, který je zároveň prezidentem České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad.

Zoo mají i své chovatelské kroužky vedené zoology, kteří vysvětlí všechny detaily - od nároků na správné osvětlení terária a další technické náležitosti až po vhodné krmení. Podrobnosti lze nalézt v chovatelských knihách. Před brouzdáním na internetu odborníci spíš varují. „Zde je nutný kvalitní výběr zdroje. Tím je zejména renomovaný časopis nebo kniha, nikoli skupina na sociálních sítích,“ uzavřel Knotek.

Autor: