Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN


20. prosince 2017 6:21 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Zvířata pod stromeček nepatří. Buďte rozvážní, vybízejí veterináři

Siamská kočka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Siamská kočka | foto: Shutterstock

BRNO K zodpovědnosti a rozvaze při výběru živých vánočních dárků vybízejí veřejnost odborníci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Před Vánocemi kulminuje trh s domácími mazlíčky, zájem je nejen o psy a kočky, ale také o ptáky a plazy.

„Zvířata, která nezkušení chovatelé najdou pod stromečkem, ale často brzy končí v péči veterinářů,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Příkazská.

Díky příznivé ekonomické situaci není pro řadu lidí cena exotického zvířete překážkou. „Trh ucítil obrovský zájem a poptávku a na trh se dostávají až statisíce zvířat, ať už v rámci e-shopů, nebo přímou nabídkou od chovatelů, případně přes kamenné prodejny. Do rukou zcela nepřipravených laiků se tak bez jakéhokoli prověření či kontroly dostává neuvěřitelné množství zvířat,“ řekl přednosta kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců Zdeněk Knotek.

Kvůli velké poptávce se před Vánocemi prodávají i zvířata nezdravá, mladá a křehká, a tudíž pro laiky nevhodná - třeba ještěři a želvy staří jen několik dnů až týdnů. Ošetřit tak drobného „pacienta“ je pro veterináře technicky náročné a komplikované, terapie pak v nákladech často překročí jeho pořizovací cenu.

Odborník apeluje na obchodníky, aby se zamýšleli nad etikou prodeje zvířat naprostým laikům. Nakupující by si naproti tomu měli uvědomit, že zvířata nejsou hračkami pro děti ani dospělé. Živí tvorové mají právo na důstojný život a vhodný prostor. V případě, že člověk není schopen zvířeti poskytnout vhodné podmínky, je správné nákup raději odložit.

Co musí chovatel zajistit

Informačních zdrojů, na jejichž základě se člověk může kvalifikovaně rozhodnout, je dostatek. „Může kontaktovat veterinární lékaře z naší asociace, profesionální zoology nebo kurátory v klasických zoologických zahradách, kde dostane kvalitní informace a kde mu nebude skrývána složitost chovu. Nebude mu ukazováno jen to pěkné, ale bude mu vysvětleno, co zodpovědný chovatel musí zajistit,“ zdůraznil Knotek, který je zároveň prezidentem České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad.

Zoo mají i své chovatelské kroužky vedené zoology, kteří vysvětlí všechny detaily - od nároků na správné osvětlení terária a další technické náležitosti až po vhodné krmení. Podrobnosti lze nalézt v chovatelských knihách. Před brouzdáním na internetu odborníci spíš varují. „Zde je nutný kvalitní výběr zdroje. Tím je zejména renomovaný časopis nebo kniha, nikoli skupina na sociálních sítích,“ uzavřel Knotek.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.