7. března 2017 6:57 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Zvíře v nouzi. Volně žijícím zvířatům má pomoci mobilní aplikace

Ježek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ježek | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Volně žijícím zvířatům v nouzi má pomoci nová mobilní aplikace, která umožní nálezci zraněného zvířete přímo kontaktovat příslušnou záchrannou stanici. Novinářům to v Hradci Králové řekla koordinátorka Národní sítě záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody Zdeňka Nezmeškalová.

„Končí tak zbytečné obtelefonovávání složek integrovaného záchranného systému, útulků či příliš vzdálených stanic. V záchranných stanicích si zase od aplikace slibují, že ubude zbytečně donesených mláďat, protože díky telefonátům bude možné přesvědčit nálezce, že některé případy nevyžadují převzetí zvířat do péče,“ řekla Nezmeškalová.

Aplikace nazvaná Zvíře v nouzi od léta fungovala pouze pro telefony s platformou iOS, stáhly si ji dosud stovky lidí. Aplikaci pro častější systém Android vytvořili ve spolupráci s koordinátorem vývoje aplikace Miroslavem Poživilem studenti Fakulty informatiky a managementu UHK.

„Najdete-li v přírodě volně žijící zvíře, u kterého se domníváte, že není něco v pořádku, aplikace díky vaší GPS pozici vyhledá záchrannou stanici, v jejíž působnosti se právě nacházíte, a nabídne vám rovnou do stanice zavolat. Dále pak umožní poslat do záchranné stanice GPS souřadnice místa nálezu, nebo naopak vás naviguje do stanice, pokud se domluvíte na předání zvířete tam,“ uvedl student fakulty David Bárta, který se na vývoji aplikace podílel. Samozřejmostí je podle něj také možnost zaslat do stanice fotografii zvířete pro jeho snadnější identifikaci. Kolega Martin Hromádko dodal, že na vývoji pracovali zhruba tři měsíce.

V České republice funguje 33 záchranných stanic, kterými ročně projde zhruba 20 000 zvířat. Více než 55 procent z nich se podaří vrátit do přírody.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER OBCHODNÍHO TÝMU (35 000 - 60 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč