Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V brněnské zoo se narodilo mládě kočkovité šelmy margaye

Magazín

  6:36
Brněnská zoo se po loňských mláďatech lvíčat a levhartů může pochlubit dalším mládětem kočkovité šelmy. Z potomka se těší i samice margaye Ichika. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Margay, dříve také ocelot dlouhoocasý, je menší kočkovitá šelma, která je o něco větší než kočka domácí.

Zoo Brno se může pochlubit mládětem kočkovité šelmy margaye foto: ČTK

„Mládě přišlo na svět přesně před týdnem, tedy 21. února. Matka se o něj vzorně stará a chová se velice klidně, dokonce tu a tam nechá chovatele, aby mládě při bleskových kontrolách spojených s podáváním krmení zahlédli. Zatím je tedy vše na dobré cestě, neradi bychom ale předbíhali, odchov je stále na samém počátku,“ uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Ostravská zoo láká na páření žralůčků, v rozmnožování slaví úspěch

Informace o pohlaví mláděte, jeho hmotnosti a kondici ošetřovatelé zatím nemají. Znát je budou až po první veterinární prohlídce, která se uskuteční za pět až sedm týdnů.

Otcem mláděte je Yoro, který přijel z Jihlavy do Brna loni na konci května a zpět odcestoval v lednu. Během soužití s Yorem Ichika už jednou porodila. Šlo o její první porod, odchov nebyl úspěšný. Přesto kočce umožnil, aby získala zkušenosti, ze kterých teď čerpá při péči o mládě.

Margay dorůstá délky až 80 centimetrů a váží od tří do devíti kilogramů. Má krátkou hladkou srst, vyznačuje se krásným zbarvením a vzorem srsti. Žije v tropických lesích a křovinatých oblastech od Mexika po Jižní Ameriku. Jsou to obratní lezci a život tráví především na stromech. Mají široké a pružné tlapy s velkými drápy, které jim umožňují bezpečný a pevný úchop. Díky dlouhému ocasu dokážou snadno udržet rovnováhu.

Šplhají hlavou dolů

„Zadní končetiny margayů se mohou vytočit až o 180 stupňů, což jim umožňuje pevnější sevření kmene stromu, po kterém šplhají. Kromě toho mohou margayové, jako jediné kočky, šplhat ze stromů hlavou dolů,“ uvedl mluvčí.

Aktivní jsou tato zvířata zejména v noci, přes den obvykle odpočívají. Loví hlavně malé savce a ptáky, nepohrdnou ani menším plazem nebo hmyzem a ovocem. Dospělí jedinci žijí jako samotáři.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...