Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V brněnské zoo se narodilo mládě kočkovité šelmy margaye

Zoo Brno se může pochlubit mládětem kočkovité šelmy margaye | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoo Brno se může pochlubit mládětem kočkovité šelmy margaye | foto: ČTK

Brněnská zoo se po loňských mláďatech lvíčat a levhartů může pochlubit dalším mládětem kočkovité šelmy. Z potomka se těší i samice margaye Ichika. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Margay, dříve také ocelot dlouhoocasý, je menší kočkovitá šelma, která je o něco větší než kočka domácí.

„Mládě přišlo na svět přesně před týdnem, tedy 21. února. Matka se o něj vzorně stará a chová se velice klidně, dokonce tu a tam nechá chovatele, aby mládě při bleskových kontrolách spojených s podáváním krmení zahlédli. Zatím je tedy vše na dobré cestě, neradi bychom ale předbíhali, odchov je stále na samém počátku,“ uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Informace o pohlaví mláděte, jeho hmotnosti a kondici ošetřovatelé zatím nemají. Znát je budou až po první veterinární prohlídce, která se uskuteční za pět až sedm týdnů.

Otcem mláděte je Yoro, který přijel z Jihlavy do Brna loni na konci května a zpět odcestoval v lednu. Během soužití s Yorem Ichika už jednou porodila. Šlo o její první porod, odchov nebyl úspěšný. Přesto kočce umožnil, aby získala zkušenosti, ze kterých teď čerpá při péči o mládě.

Margay dorůstá délky až 80 centimetrů a váží od tří do devíti kilogramů. Má krátkou hladkou srst, vyznačuje se krásným zbarvením a vzorem srsti. Žije v tropických lesích a křovinatých oblastech od Mexika po Jižní Ameriku. Jsou to obratní lezci a život tráví především na stromech. Mají široké a pružné tlapy s velkými drápy, které jim umožňují bezpečný a pevný úchop. Díky dlouhému ocasu dokážou snadno udržet rovnováhu.

Šplhají hlavou dolů

„Zadní končetiny margayů se mohou vytočit až o 180 stupňů, což jim umožňuje pevnější sevření kmene stromu, po kterém šplhají. Kromě toho mohou margayové, jako jediné kočky, šplhat ze stromů hlavou dolů,“ uvedl mluvčí.

Aktivní jsou tato zvířata zejména v noci, přes den obvykle odpočívají. Loví hlavně malé savce a ptáky, nepohrdnou ani menším plazem nebo hmyzem a ovocem. Dospělí jedinci žijí jako samotáři.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!