Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Zvířecí útulky potřebují pomoc. Modrý puntík pořádá sbírku

Granule (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V České republice roste počet domácích zvířat, která končí ve zvířecích útulcích. Útulků je jen v databázi Státní veterinární správy evidováno 163, ale ve skutečnosti jich pravděpodobně bude téměř 300 po celém Česku. Jednou z jejich největších výdajových položek je krmivo. Modrý puntík veterinární kliniky Vethope chce pro ně shromáždit přes 1000 kilogramů granulí a konzerv.
  6:25

Některé zvířecí útulky jsou částečně financovány z příspěvků obcí nebo z městského rozpočtu, ale pro velkou část z nich jsou hlavním zdrojem příjmů především soukromé dary. Na druhou stranu významnou výdajovou položkou útulků je veterinární péče, krmivo a doplňky stravy pro opuštěná zvířata.

Sbírka Modrý puntík

Sbírka probíhá od 4. října. do 4. listopadu v devíti místech Česku.

Příspěvky do sbírky je možné přinést do 9 sběrných míst po celé České republice:

 • Veterinární klinika Vethope, Rozvodova 350/16, Praha 4
 • Liga na ochranu zvířat – útulek Bzenec, Kasárna 500/1, Bzenec
 • Centrum pro ochranu zvířat, Na zlaté stoce 3, České Budějovice
 • Psí útulek Dvůr Králové nad Labem, ul. 17. listopadu 3129, Dvůr Králové nad Labem
 • Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec – Archa, Ostašovská 570, Liberec
 • Olomouc: Liga na ochranu zvířat - útulek Olomouc, Areál letiště, Neředínská ul., Olomouc
 • Psí útulek Ostrava, Provozní 4a, Ostrava – Třebovice
 • Útulek u Šmudliny Tachov, Dlouhý Újezd 117, Tachov
 • Psí útulek Žďár nad Sázavou, Jihlavská 2283/28, Žďár nad Sázavou

Veterinární klinika Vethope proto již druhým rokem pořádá dobročinnou sbírku Modrý puntík, jejímž cílem je shromáždit více než 1000 kilogramů granulí a konzerv pro zvířata v útulcích. V letošním roce se do sbírky zapojili jako partneři Hill’s Pet Nutrition s.r.o., Nadace na ochranu zvířat, online deník Lidovky.cz a magazín pro zvířata Haf & Mňau.

„Sbírku Modrý puntík organizujeme u příležitosti Světového dne zvířat,“ říká veterinář Marek Galbinec, hlavní lékař veterinární kliniky Vethope, a dodává: „Z loňského ročníku sbírky již víme, že výdaje na krmivo jsou pro zvířecí útulky významnou položkou v rozpočtu. Proto jim chceme touto sbírkou pomoci při jejich každodenní práci pro opuštěná a týraná zvířata“.

V loňském roce Vethope shromáždila 402 kilogramů krmiva, které rozdělila do čtyř zařízení pro opuštěná zvířata v rámci středních Čech. „Letos se do organizace a komunikace sbírky zapojili významní partneři, díky kterým jistě získáme více dárců a překonáme hranici 1000 kg shromážděného krmiva. To pak rozdělíme do zvířecích útulků v rámci celé České republiky“ doplňuje Galbinec.

Odborným garantem sbírky Modrý puntík je Nadace na ochranu zvířat, která pomohla vybrat zvířecí útulky splňující požadavky na kvalitní péči a pohodu zvířat v těchto zařízeních. „Sbírka Modrý puntík nás v nadaci velmi zaujala, jelikož víme jak potřebná je pomoc útulkům. Již řadu let útulky podporujeme finančně i materiálně a vždy vítáme další projekty pomáhající zvířatům v útulcích. Vhodné krmivo a kvalitní veterinární péče jsou základem životní pohody a zdraví zvířat v útulcích a Modrý puntík je jejich dokonalým propojením.“ říká Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

Autor: