Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvířecí útulky potřebují pomoc. Modrý puntík pořádá sbírku

Magazín

  6:25
V České republice roste počet domácích zvířat, která končí ve zvířecích útulcích. Útulků je jen v databázi Státní veterinární správy evidováno 163, ale ve skutečnosti jich pravděpodobně bude téměř 300 po celém Česku. Jednou z jejich největších výdajových položek je krmivo. Modrý puntík veterinární kliniky Vethope chce pro ně shromáždit přes 1000 kilogramů granulí a konzerv.

Granule (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Některé zvířecí útulky jsou částečně financovány z příspěvků obcí nebo z městského rozpočtu, ale pro velkou část z nich jsou hlavním zdrojem příjmů především soukromé dary. Na druhou stranu významnou výdajovou položkou útulků je veterinární péče, krmivo a doplňky stravy pro opuštěná zvířata.

Sbírka Modrý puntík

Sbírka probíhá od 4. října. do 4. listopadu v devíti místech Česku.

Příspěvky do sbírky je možné přinést do 9 sběrných míst po celé České republice:

 • Veterinární klinika Vethope, Rozvodova 350/16, Praha 4
 • Liga na ochranu zvířat – útulek Bzenec, Kasárna 500/1, Bzenec
 • Centrum pro ochranu zvířat, Na zlaté stoce 3, České Budějovice
 • Psí útulek Dvůr Králové nad Labem, ul. 17. listopadu 3129, Dvůr Králové nad Labem
 • Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec – Archa, Ostašovská 570, Liberec
 • Olomouc: Liga na ochranu zvířat - útulek Olomouc, Areál letiště, Neředínská ul., Olomouc
 • Psí útulek Ostrava, Provozní 4a, Ostrava – Třebovice
 • Útulek u Šmudliny Tachov, Dlouhý Újezd 117, Tachov
 • Psí útulek Žďár nad Sázavou, Jihlavská 2283/28, Žďár nad Sázavou

Veterinární klinika Vethope proto již druhým rokem pořádá dobročinnou sbírku Modrý puntík, jejímž cílem je shromáždit více než 1000 kilogramů granulí a konzerv pro zvířata v útulcích. V letošním roce se do sbírky zapojili jako partneři Hill’s Pet Nutrition s.r.o., Nadace na ochranu zvířat, online deník Lidovky.cz a magazín pro zvířata Haf & Mňau.

„Sbírku Modrý puntík organizujeme u příležitosti Světového dne zvířat,“ říká veterinář Marek Galbinec, hlavní lékař veterinární kliniky Vethope, a dodává: „Z loňského ročníku sbírky již víme, že výdaje na krmivo jsou pro zvířecí útulky významnou položkou v rozpočtu. Proto jim chceme touto sbírkou pomoci při jejich každodenní práci pro opuštěná a týraná zvířata“.

V loňském roce Vethope shromáždila 402 kilogramů krmiva, které rozdělila do čtyř zařízení pro opuštěná zvířata v rámci středních Čech. „Letos se do organizace a komunikace sbírky zapojili významní partneři, díky kterým jistě získáme více dárců a překonáme hranici 1000 kg shromážděného krmiva. To pak rozdělíme do zvířecích útulků v rámci celé České republiky“ doplňuje Galbinec.

Odborným garantem sbírky Modrý puntík je Nadace na ochranu zvířat, která pomohla vybrat zvířecí útulky splňující požadavky na kvalitní péči a pohodu zvířat v těchto zařízeních. „Sbírka Modrý puntík nás v nadaci velmi zaujala, jelikož víme jak potřebná je pomoc útulkům. Již řadu let útulky podporujeme finančně i materiálně a vždy vítáme další projekty pomáhající zvířatům v útulcích. Vhodné krmivo a kvalitní veterinární péče jsou základem životní pohody a zdraví zvířat v útulcích a Modrý puntík je jejich dokonalým propojením.“ říká Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...