Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Neposuzujte kondici na základě váhy. Pohyb je ve vyšším věku extrémně důležitý, ale opatrně, radí odbornice


Pracující důchodce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Premium Rozhovor
„Pohyb ve vyšším věku by měl být hlavně bezpečný,“ říká externí vyučující na 1. LF UK, nutriční terapeutka a odborná konzultantka PhDr. Tamara Starnovská. Varuje také před posuzováním kondice jedince na základě jednoho čísla.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Hovoří se o posunutí odchodu do důchodu na pozdější věk. Je to podle vás vhodné, nebo alespoň přijatelné pro většinu obyvatel ČR?
Bezesporu záleží na tom, pro jaké ročníky to bude. V návaznosti na významné změny ve fyzické náročnosti prací v posledních třiceti letech to lze akceptovat, ovšem s diferenciací pro profese, jejichž činnost je vysoce psychicky, případně i fyzicky náročná, a to zejména s ohledem na režim práce a odpovědnost. Tedy pro profese se standardním rozvržením denního režimu práce a nízkou fyzickou náročností ano.

Pro směnné provozy, zejména nepravidelně řešené to podle mě není reálné. Zátěž práce je při víceletém výkonu pro organismus výrazně škodlivější. Totéž se pochopitelně týká i činností v nepříznivých teplotních podmínkách (horko, zima, vlhko).

Lidovky.cz: Koho se takové opatření podle vás dotkne nejvíce? Jsou nějaké profese nebo skupiny lidí, které to postihne především?
Jak je výše uvedeno, profesí ve směnném režimu práce, při víceletém výkonu této práce. Pokud půjde o plošné opatření bez zohlednění náročnosti profesí bude část pracovníků spíše práce ve vyšším věku neschopná, tedy závislá na sociálních dávkách.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!