Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Nejrychlejší žena na světě. Eliška Junková se závoděním sekla po smrti svého partnera

Eliška Junková | foto: Archiv

Premium
„Jsme příliš nakloněny vysvětlovat své nezdary reptáním na přírodu. Užitečnější je méně se durdit a více trénovat. Pak se ukáže, že leckteré handicapy jsou překonatelné,“ tvrdila Eliška Junková, ve 20. letech 20. století nejrychlejší žena na světě.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Druhý červencový týden roku 1928 panovalo v německém Adenau dusivé vedro. V neděli 15. se teplota vzduchu už v devět hodin dopoledne přehoupla přes tropickou třicítku – a pořád stoupala. Když před polednem odstartoval na nedalekém Nürburgringu závod o Velkou cenu Německa, jezdcům se lepily kombinézy na tělo, desítky tisíc diváků mhouřily oči před paprsky odrážejícími se od nablýskaných karoserií a asfalt otravně lepil.

Ve 12 hodin už byla vozovka místy tak kluzká, že se na ní řítící se vozy smýkaly jako po ledě. Pět minut nato jeden z nich v ostré zatáčce Ex-Mühle severní smyčky vylétl z tratě, převrhl se přes nízký násep ohraničující vozovku a zůstal zaklíněný v příkopu za ním. Řidič přelétl svého spolujezdce a narazil hlavou do skály. Navzdory hrozivě vypadající nehodě ale vstal a vydal se ke krajnici. Ještě asi minutu poté byl projíždějícím jezdcem spatřen, jak stojí u náspu, viditelně otřesený, ale živý. Pak náhle klesl mrtvý k zemi.

Tím řidičem byl Čeněk Junek, československý automobilový závodník, manžel závodnice Elišky Junkové, občanským povoláním finančník a bankéř. Příčina úmrtí: proražení lebky. Přilba, kterou měl přes měsíc objednanou z Francie, do startu závodu nedorazila, a tak se na rozpálenou trať pustil bez ní.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...