Etiketa pro Čechy: U švédského stolu nebuďte za hamouna. Odnášet jídlo s sebou je nepřípustné!

Premium

Švédský stůl není prostřený jen pro nás | foto: Profimedia.cz

Bohatě prostřený stůl se stává pro hladového strávníka manou, která v něm dokáže probudit způsoby až zvířecího charakteru. Vždyť jídla je tolik, ochutnat chceme všechno, a hlavně rychle – ať nám to nikdo nesní. Můžeme si dopřát nášup? A je v pořádku odnést si kousek rautu s sebou?

Švédský stůl, raut či bufet, zkrátka tabule s volně přístupným občerstvením jsou skvělým způsobem, jak neformálně občerstvit větší počet lidí během hotelových snídaní, na svatbách nebo firemních setkáních.

Kouzlo i chyták těchto rautů tkví právě v samoobsluze. První zásadou je dodržování fronty, která vždy začíná u stohu čistých talířů. Ty bývají typicky menší, a to nikoli proto, že by nás chtěl hostitel ošidit, ale proto, že jsou k nandavání jídla a jeho transportu ke stolu lehčí, a tím i praktičtější.

Na švédském stole se můžeme setkat s nepřeberným množstvím lahůdek a každý pokrm, ať už je to coq au vin, nebo tiramisu, hostitel nabízí s vyhrazenou naběračkou. Používáme vždy tu, a ne jinou!

Tento článek je součástí iDNES Premium

Mimořádná nabídka

  • Expertní testy, které vám reálně ušetří peníze
  • Hloubkové analýzy a kompletní archiv
  • Čtení všech článků bez omezení

První měsíc za 19 Kč

Předplatit
Vstoupit do diskuse (1 příspěvek)

Nejčtenější

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.