Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Co ztrácíme přílišnou sázkou na virtuální svět? Podle filosofky Malečkové je toho překvapivě hodně

Dita Malečková | foto: David Turecký

Premium Rozhovor
Bát se umělé inteligence (AI) není podle filozofky a vysokoškolské pedagožky Dity Malečkové (43), která má za sebou projekty jako Digitální spisovatel a Digitální filozof, třeba. Zároveň však doporučuje zhlédnout film Coded Bias, který pojednává o případech, kdy AI selhává. Kvůli lidské chybě.

Celý článek je jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Pokud jste dnes odemkli svůj telefon pomocí Face ID, pustili si Spotify, jeli v autě podle navigace nebo si na Googlu vyhledali, na co půjdete večer do kina, byli jste, vědomě či nevědomě, v přímém kontaktu s umělou inteligencí. Zjednodušeně řečeno se systémy, které jsou díky velkému objemu dat schopné činit predikce či rozhodnutí. Za nás a efektivněji.

Nejen jejich fungováním, ale i jejich společenskými přesahy se zabývá Dita Malečková, podle svých slov potulná filozofka, jež ráda hledá paralely mezi neuronovými sítěmi a lidskou psychikou. „To, co dnes nazýváme umělou inteligencí, nemá schopnost racionální kontroly. Nemusíme se tedy AI nijak obávat. Člověk stále musí být v celém procesu přítomný,“ uklidňuje mě sympatická vysokoškolská pedagožka, jež má za sebou působení na Filozofické fakultě UK a dnes vyučuje na Prague City University, FAMU nebo na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

V roce 2019 přišla společně s analytikem a odborníkem na umělou inteligenci Janem Tylem s projektem Digitálního filozofa. Z anglických textů vybraných filozofů tehdy společně se studenty složili korpusy, které sloužily jako podklady pro natrénování neuronové sítě, jež následně generovala nové filozofické texty. Na obdobném principu fungoval i jejich poslední projekt, Digitální spisovatel, který zase vyprodukoval sérii 12 povídek nejrůznějších žánrů. Sedm z nich napsali spisovatelé jako František Kotleta nebo Bianca Bellová ve spolupráci s umělou inteligencí, zbytek napsala neuronová síť se záhadným názvem GPT3 sama.

„V mém chápání byly výstupy jen svědectvím o celém tvůrčím procesu umělé inteligence. O obsah jako takový tolik nešlo. A tak to vnímám i u skutečných umělců. Nemyslím si totiž, že to hlavní, co umělec přináší, je daný obraz, knížka nebo film. Je to on sám. Díla jsou,jen’ ukazatele jeho vnitřního vývoje, který je na celé věci vlastně nejpodstatnější,“ říká Dita Malečková.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: