27. ledna 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Flirt v práci? Zatímco muži na něj myslí, ženy rovnou jednají

Románek na pracovišti - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Románek na pracovišti - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Je flirtování v práci opravdu dobrý nápad? Každý třetí manželský pár se sice seznámí právě v zaměstnání, přesto jsou zde některá pravidla, která by se měla dodržovat. Navíc nemusí být vždy pravda, že tím, kdo si začíná, musí být muž.

Co je v domě, není pro mě. Toto pořekadlo ve světě práce znamená, že nelze směšovat smyslné radovánky s profesionálním výkonem, což se zdá i logické. Lidé ale většinou dělají rádi právě to, co je zapovězeno, napsal francouzský server Gentside.

ČTĚTE TAKÉ:

"Touhu flirtovat s kolegou nebo kolegyní mělo 72,6 procenta mužů a 61 procent žen," tvrdí průzkum mezi 1790 uživateli internetu. Muži o tom mluví, ženy přistupují k činu... Flirtovat v práci jsou připraveni tři muži ze čtyř a dvě ženy ze tří. Mezi úmyslem a činem je ale často velká propast. A zde vychází najevo, že většími koketami jsou ženy.

Jestliže 38,9 procenta mužů přistoupilo od slov k flirtu, pak u žen je tento podíl 41,8 procenta, ukazuje průzkum. Z dalších dat vyplývá, že muži na flirt více myslí, zatímco ženy rovnou jednají. Téměř 70 procent mužů již snilo o některé své kolegyni, u žen to je pouze 55 procent. Naopak v okamžiku, kdy se má přikročit k činu, je tendence opačná: flirtuje 34,7 procenta žen, ale jen 31,8 procenta mužů.

Tato čísla nás ovšem nemohou překvapit. Například třetina Francouzů a Francouzek uvedla, že měli v práci milostný vztah, uvádí se v průzkumu institutu OpinionWay z roku 2011. Deník Le Monde zase v roce 2012 napsal, že 30 procent manželských párů v Evropské unii vzniká v zaměstnání. "Pracovní prostředí zkrátka působí jako afrodiziakum," soudí Alain Samson, autor publikace Sex a flirt v kancelář.

Proč nás kolegové v zaměstnání přitahují?

To má několik docela logických důvodů. Především s kolegy sdílíte stejná témata, někdy máte stejné vzdělání a obor a především spolu trávíte spoustu času. Taková fyzická a psychická blízkost zvyšuje touhu. Jestliže k tomu připočteme třeba společné semináře, služební cesty a obědy, máme tu pohromadě všechny ingredience smyslného dobrodružství.

"Většinu času trávíme na pracovišti, kde se také blízce setkáváme s nejvíce lidmi. Je tedy přirozené, že tyto intimní situace se mohou přeměnit ve vztahy vybočující z profesionálního rámce," říká psycholožka Sabrina Philippová.

Flirt zvyšuje produktivitu

Lze i říci, že flirtování v práci umožňuje zvyšovat pracovní produktivitu. Usuzuje tak 16,7 procenta žen a 15,4 procenta mužů. Psycholog Loick Roche, autor publikace Erós v práci, připomíná, že potenciál svůdnosti roste, jestliže jste manažer, ředitel, konzultant a tak podobně. Jsem úspěšný, tedy svádím, doplňuje deník Le Monde.

Je to nebezpečné? Většinou ne. "Podniky nemohou zaměstnancům zakazovat, aby se pouštěli do milostného dobrodružství, nebo je kvůli tomu propouštět," píše Le Monde. "Nedoufejte ale, že byste se mohli s vyvolenou či vyvoleným mazlit jindy než o polední přestávce. Jinak budete mít problémy. Ne proto, že se objímáte s kolegou či kolegyní, ale proto, že zanedbáváte své pracovní povinnosti," upozorňuje právník Bastien Ottaviani.

Nejlepším řešením je nakonec nepochybně diskrétnost. To také hlásají experti na flirt, kteří mají své ponaučení: Abyste mohli žít šťastně, žijte skryti před zraky světa.

ČTK, Lidovky.cz