Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Jako malá říkala Dagmar Hochové „teta cvak“. Snažím se zachytit charisma lidí, říká fotografka Gabina Fárová

Gabina Fárová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Patří k nejvýznamnějším českým fotografkám, vystavuje u nás i ve světě. Gabina Fárová zaujala snímky ženských aktů nebo vězňů ve Valdicích. Pracuje většinou v tematických sériích klasickou technikou na film. Letos na apríla oslavila 60. Narozeniny.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Gabina Fárová, známá jako Gabina, fotí akty, portréty i volné kompozice nesené podmanivou imaginací. Je osobitá stejně jako její tvorba, empatická a otevřená, o své práci ale nemluví ráda. U příležitosti jejího jubilea jsme si, coby dávní přátelé, povídali o jejím dětství, rodičích – výtvarníkovi Liboru Fárovi a teoretičce fotografie Anně Fárové –, ale také o uměleckých počátcích, undergroundu, totalitě i svobodě. Její spontánní pohled na svět je výjimečný a trvalý díky rodinným genům, píli i tvůrčí intuici.

Lidovky.cz: Co se ti vybavuje z doby, kdy ses začala rozhlížet kolem sebe?
Jsem z minulého století. Na zemi byla polovina lidí než dnes. Televize nebyla samozřejmostí, byla jen pevná linka a upoutávky na filmy v kinech se malovaly ručně. Matrix komunistického zřízení měl rád pionýry, kteří stáli při oslavách u pomníků, zpívali na oslavách Kaťušu a předávali kytice politikům z řad KSČ. Když zemřel v roce 1982 Leonid Brežněv, vznikl z popudu strany nejrozsáhlejší koncept pro aranžéry, a to vystavit smuteční fotografii politika v každém výkladu. Několik jich mám v archivu.

Lidovky.cz: A jaké jsi měla dětství v centru Prahy?
Středem dění byl tátův vinohradský ateliér o rozloze 54 m², který se měnil podle potřeby na pracovnu nebo obývák. Nedaleké Riegrovy sady byly plné zeleně. V zimě se chodilo na zledovatělý kopec vedoucí od sokolovny, kde se jezdilo dolů na čemkoli, co bylo po ruce: podomácku vytvořených bobech, bruslích přišroubovaných na sedátko, anebo se klouzalo jen v botách. A taky se bruslilo na hřišti základní školy Na Smetance, kde prodávali čaj za 50 haléřů. To místo mělo kouzlo díky vzrostlým stromům, které dávaly v létě stín. Nedávno všechny porazili. Prý kvůli novému návrhu hřiště. Škoda.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!