Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

V kriminálu jsem se cítil bezpečně. Věděl jsem, jak s vězni mluvit, říká malíř Josef Žáček

Josef Žáček | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Nevystavuje často a také jeho práce na malířských cyklech je promyšlená, zdlouhavá a pracná. Když se ale Josef Žáček odhodlá své malby vystavit, jde vždycky o událost. Jeho aktuální výstava Image je v mnohém překvapivá, malíř se rozhodl prozkoumat zranitelnost a odcizenost současného světa prostřednictvím lidského těla zachyceného moderní technikou. Na jeho plátnech se tak objevují fragmenty těl, plodů a tkání zobrazených estetikou rentgenových snímků či ultrazvuku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

„Chtěl jsem, aby divák vnímal tělo jako snímek nebo sochařský prvek oproštěný od emocí,“ vysvětluje autor a jedním dechem dodává, že svá díla nerad interpretuje. Dumání nad jejich významy raději nechává na divácích. Ti k tomu mají příležitost až do 25. června v pražské Galerii Václava Špály.

Lidovky.cz: Na výstavě Image je k vidění vaše tvorba za posledních pět let. Posunul jste se od určité mystiky přes sociální a politická témata k fragmentům lidského těla. Jak se to vztahuje k současné společnosti?
Moje práce byla dlouhá léta zaměřená na společenské a sociální pohledy. V té současné jsem se posunul do intimnější roviny, zranitelnosti člověka. Jde o nejistotu a naše touhy tuto zranitelnost skrýt, nebo ji nahradit. Hledal jsem vizuální jazyk, který by vytvářel dojem odcizenosti, kde je obraz oproštěný od soucitu a sentimentality – a to je jazyk vědecké techniky. Mé obrazy nemají děj, jsou frontální, vizuálně pozastavené.

Lidovky.cz: Co reprezentuje jeden z nejdůležitějších obrazů výstavy, vaše Venuše – poloviční žena, poloviční muž?
Venuše obecně zobrazuje ideál ženské dokonalosti, smyslnosti a krásy. Pro můj obraz byly předobrazem snímky z internetu, protože dnešní představa Venuše patří do věku nasyceného médii a posedlosti sebeobrazem. Je to obraz o obsesích. A jedna z nich je obsese zdokonalováním těla. Postava je konstruována uměle, použil jsem fotografie z internetu: nahého muže a ženy. A ty jsem spojil v jedno tělo. Sexualita je zde nejednoznačná. Okrajově se dotýká genderového tématu, přetváření svého já na základě vlastní volby. Dnešní medicína toto všechno umožňuje a to je fascinující.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: