Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Co jsem se naučil od táty. Radko a Leo Gudasovi o zlatém „Praganu“, tvrdé výchově a prezidentovi v šatně

Radko, Kvído a Leo Gudasové | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Obrovská euforie, jakou zažijete jednou za život. Tak popisuje hokejový šampion Radko Gudas pocity z vítězství a následných oslav. „Obvykle se nestává, že když jdeme na pivo, přenášejí to téměř live do televize,“ směje se. Podařilo se mu to, co o vlásek uniklo jeho otci Leovi. Ten byl mistrovskému titulu nejblíž v roce 1992 též v Praze, kdy národní tým nakonec vybojoval bronz.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Pražský hotel Don Giovanni. Klavírista svým hraním zpříjemňuje hostům posezení. Ty pak ale u dopolední kávy rozptýlí ještě něco. Dva muži s malým klukem, kteří nejdříve rozehrají na velkém šachovém plátně ve foyer partii a pak pózují fotografovi, který si je staví tu ke stěně, tu k pozlacenému sloupu.

Některým návštěvníkům to nedá, vše si natáčejí, postarší zahraniční host se přijde zeptat: „Za co máte ty medaile?“ – „To je zlato z letošního hokejového mistrovství světa. A já tu mám bronzy z dřívějších let,“ odpovídá nejstarší z trojlístku, bývalý hokejový obránce Leo Gudas. „Moc gratuluji,“ podává cizinec ruku nejdříve jemu a poté i synovi, Radku Gudasovi, kolem kterého pobíhá šestiletý synek Kvído.

Když po hodině a půl odcházíme, osmělí se s žádostí o společnou fotku další z návštěvnic a Radko Gudas samozřejmě souhlasí. Vlídnost a skromné vystupování u tohoto obávaného „pořízka“ může překvapit. Během vyprávění o šampionátu, oslavách a životě v zámoří vůbec nepůsobí jako „mistr světa“, jak jej v nadsázce v posledních dnech popichují jeho kamarádi.

Lidovky.cz: Jaký byl první týden mistrovských oslav?
Radko:
Mnohem těžší než předešlý měsíc, kdy jsme absolvovali přípravu a pak šampionát. To k tomu patří, opadl stres a přišlo uvolnění. Oslavy jely od neděle v podstatě doteď (rozhovor vznikal v pondělí 3. června – pozn. aut.). Užívali jsme si to intenzivně, na klucích bylo vidět, že je to baví, mistrovství se vyhrává jednou za život. Navíc doma, v Praze!

Lidovky.cz: Kdo odpadl jako první?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...