11. října 2010 18:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Jak se správně chovat? Děti v Singapuru se to učí na kurzech

Děti. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Neplivejte. Odhazujte odpadky do popelnice. Močte do pisoáru, ne vedle. Mluvte správně anglicky...Singapur je pověstný svými veřejnými kampaněmi za vymýcení špatných společenských způsobů. Ale rodiče malých dětí chtějí jít ještě dále, pochvalují si lekce společenského chování, které dostávají jejich děti.

Rodiče mají dojem, že kurzy klasického tance a hry na klavír nestačí k tomu, aby se z dětí stali dospělí. "Je třeba děti vychovávat dobře ještě předtím, než si osvojí špatné návyky," tvrdí profesorka z akademie moderního společenského chování Eunice Tanová. Tvrdí, že první slovo, které se naučila její dcera Ethel, když jí byl rok, bylo "prosím".

Singapur se díky rychlému ekonomickému růstu změnil za jednu generaci v bohatou zemi, ale Singapuřané by se podle úřadů měli ještě naučit vystupovat zdvořileji a s konečnou platností zapomenout na hulvátské manýry zděděné z minulosti. Ve vládní kampani například žádají obyvatele, aby více používali malá přátelská gesta.

Zájem je veliký, kurzy jsou hned plné
Lekce společenského chování se obvykle pořádají o školních prázdninách, v červnu a prosinci: v Singapuru hodina stojí 30 až 48 dolarů. Hodně rodičů má prostředky, aby to svým dětem zaplatili. S ročním příjmem na obyvatele 35.924 dolarů (přes 631 tisíc korun), se podle Světové banky řadí Singapur na 33. místo mezi nejbohatšími zeměmi.

Eunice Tanová tvrdí, že o minulých prázdninách musela otevřít nový kurz, protože všechny byly rychle obsazeny.

Kurzy jsou otevřeny pro děti od tří let a mají tři úrovně. Na první úrovni se děti učí zdravit, na druhé zdvořile odpovídat v telefonu a zvládat stresové situace. Třetí úroveň je věnována poznávání hodnot, jako jsou například čestnost a odpovědnost.

"Po absolvování těchto lekcí děti mají skutečně chuť ukázat svoje nově nabyté dovednosti svým rodičům, což v jejich případě znamená umět se chovat u stolu, umět jednat se svými sourozenci nebo se zvířecími společníky," zdůrazňuje Eunice Tanová.

Ale neměli by učit děti správnému chování jejich rodiče? "Pro třetí stranu je mnohem snazší naučit žáky dobrým mravům, protože rodiče třeba ani nevědí, jak jim to mají vysvětlit," soudí Elaine Hengová, která také učí etiketu.

A hodně singapurských dětí tráví nejvíc času s pomocníky v domácnosti; a ti jsou nejčastěji Indonésané nebo Filipínci, kteří se neodvažují jim něco nařizovat, dodává.

ČTK, Lidovky.cz