Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Nejraději čte o masových vrazích a diktátorech. Myslím, že lidi zlo do určité míry fascinuje, říká malíř Jakub Janovský

Jakub Janovský | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Výtvarník Jakub Janovský o své výstavě Betonová zahrada, mizejících vzpomínkách a nejtemnějších oblastech lidské psychiky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

O jeho dílo je mezi sběrateli enormní zájem. Možná proto, že odkazuje k něčemu tak blízkému a osobnímu, jako jsou zážitky z dětství. Výtvarník Jakub Janovský ale diváky nevrací do radostných vzpomínek v jásavých barvách, jeho prázdná dětská hřiště, opuštěné interiéry bez lidí nebo umakartová zátiší s televizí a pokojovou rostlinou vzbuzují spíš tíseň. Jsou to ozvěny vzpomínek z časů normalizace, ale taky dávných traumat a strachů, které rezonují v každém z nás. Na právě probíhající výstavě Betonová zahrada v Alšově Jihočeské galerii v Hluboké se nyní představuje nejen jako malíř, ale poprvé také jako sochař.

Když jsem si prohlížela vaše malby opuštěných interiérů, dětí s plynovými maskami nebo s kočárky a atomovým hřibem, nešlo nemyslet na Ukrajinu. Vnímáte ten obsahový posun pod vlivem aktuálního dění?
Tohle je až děsivé. Když jsme teď s kurátorem Petrem Vaňousem instalovali výstavu na Hluboké, díval jsem se na své obrazy a sochy a říkal si, jestli je vhodné je v tuhle chvíli vůbec vystavovat. Všechno dostávalo až nepříjemně aktuální kontext… Letos mám mít výstavu v Tokiu, ale za současných okolností se mi do toho moc nechtělo, tak jsem japonské galeristce napsal, zda bychom to mohli posunout na příští rok. Ona mi k tomu řekla naopak něco v tom smyslu, že se skrze mé práce japonští diváci víc vcítí do momentální středoevropské situace.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: