29. listopadu 2011 14:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Japonsko: země singles. Polovina mladých nemá partnera

Japonsko láká turisty, nabídne 10 tisíc letenek zdarma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonsko láká turisty, nabídne 10 tisíc letenek zdarma. | foto: Shutterstock

V Japonsku se mezi mladou generací stává normou žít jako "single" - tedy bez partnera. Partnerku nemá 61 procent nesezdaných mužů ve věku 18 až 34 let. Osaměle žije i polovina stejně starých žen, které nejsou vdané. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil server BBC.

Japonsko dlouhodobě bojuje se stárnutím populace a nízkou porodností, ale mladých lidí, kteří žijí sami v samostatné domácnosti, stále přibývá.

Japonsku hrozí, že se jeho populace bude do poloviny století kvůli nepříznivému demografickému vývoji nepřetržitě zmenšovat. Vláda na tento problém upozorňuje a každých pět let pořádá velký průzkum, v němž se svých obyvatel ptá na jejich postoje k partnerství, rodičovství a sexu. Ten nejnovější ukázal, že mladí lidé, kteří jsou ve věku, kdy by měli zakládat rodinu, žijí čím dál častěji sami.

Po 25. roku je prý šance na seznámení těžší

Průzkum také ukázal, že více než čtvrtina oslovených mužů a 23 procent žen je s osamělým životem spokojená a partnera ani nehledá. Ti, kteří by o seznámení stáli, tvrdí, že se do vztahu neženou buď kvůli nedostatku peněz nebo kvůli přesvědčení, že po 25. narozeninách stejně nemají šanci vhodného partnera najít. Překvapivě také více než čtvrtina nesezdaných ve věku 35 až 39 let uvedla, že nikdy neměli sex.

Japonsko patří mezi země s nejvyšším průměrným věkem obyvatelstva: více než 20 procent z jeho 128 milionů obyvatel je starších 65 let. Krom světově proslulé dlouhověkosti má Japonsko také jednu z nejnižších porodností na světě, protože mnoho mladých odkládá založení rodiny a zplození potomka kvůli finanční zátěži, kariéře či neochotě změnit životní styl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz