Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jedny neštovice prosím! Nejlíp před dovolenou

Magazín

  7:00
Bude mít teď náš Kryštof neštovice nebo ne? To je otázka, kterou jsem se zaobírala poslední tři týdny. Nedávno jsem totiž i přes svůj původně rezervovaný postoj začala chodit s mým batoletem na kolektivní cvičení pro děti (I když to byla nejdřív katastrofa, začalo ho to později moc bavit).
Plané neštovice - ilustrační foto

Plané neštovice - ilustrační foto foto: Shutterstock

Už na druhé hodině jsem ale trochu zpanikařila. Jedna matka si totiž na cvičení přivedla puntíkovaného potomka, který byl evidentně infekční. A věřte mi, jestli něco opravdu nesnáším, tak jsou to bezohledné maminky, které vodí nemocné děti do kolektivu. "Víte co, zajděte si určitě k doktorovi, vypadá to na neštovice," poradila jí cvičitelka. Můj chlapec si přitom s touto holčičkou neustále hrál a dokonce jí chtěl dávat pusinky. Takže co teď? "Jestli bude mít neštovice, to zjistíte za tři týdny, to je inkubační doba", poradila mi cvičitelka. Taky mi řekla, že pravděpodobnost, že je "chytne", je tak 20%. Ani ostatní maminky hrozba neštovic nijak nezarazila. Ba co víc, některé to naopak velmi vítaly. "Když to chytne teď, stihneme to před dovolenou, takže supr," řekla mi jedna z nich. Čím dříve si je děti odbudou, tím lépe, jak mi všechny svorně tvrdily. Některé proto vlastní děti nabádaly, aby se s nakaženou holčičkou, co nejvíc muckaly. Byla jsem z toho přístupu trochu v šoku.

Samozřejmě souhlasím s tím, že je dobře, aby si děti neštovice protrpěly v mladším věku, mají pak totiž lehčí průběh. Ale naprosto se mi příčí vidina toho, že své dítě záměrně nechávám nakazit a snažím se mu infekci "naplánovat". Někteří rodiče v této snaze zašli tak daleko, že se dokonce přes internetové diskuse svolávají na jakési "neštovicové party", kdy jedna matka nabídne své nemocné dítě ostatním k nakažení. Rodiče tam tedy přivedou své děti za účelem nakazit je a s tím mám osobně velký morální problém. I když samozřejmě mě štve, že neštovice může Kryštof chytit třeba před dovolenou a pak se všechny plány zbortí. V tom případě jsem pro očkování proti planým neštovicím. Je to sice zásah, ale pořád lepší než neštovicový dýchánek.

Mimochodem sama si dodnes pamatuji na své vlastní neštovice z dětství. Pořád jsem si hrozně chtěla škrábat svědivé pupínky, takže mi maminka dala rukavice a speciálně mi je zavázala tak, abych si je nemohla sundávat. Ještě teď si vybavuju, jak moc mě to štvalo. A dnes jsem v situaci, kdy možná stejný trik brzy použiju na Kryštofa. I když zatím to vypadá tak, že byl ve 20 procentech dětí, které neštovice nechytly. A já jsem za to na rozdíl od některých maminek ráda.

O autorce

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.

Kontakt: veronika.svihelova@seznam.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!