23. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Jižní Korea zavádí kurzy 'vztah s cizincem'

Hromadná svatba v Koreji (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hromadná svatba v Koreji (ilustrační foto) | foto: ČTK

SOUL Počet zahraničních manželek v Jižní Koreji stoupá a roste také počet nešťastných manželství. Odpovědí na tyto dvě skutečnosti mají být povinné lekce pro Jihokorejce, jak se stát a být mužem ženatým s cizinkou, napsal list The Christian Science Monitor.

Jednoduše řečeno, klíčem ke šťastnému multikulturnímu manželství je láska a pochopení, řekla listu Renalyn Mulatová, dcera filipínské imigrantky, která se provdala za jihokorejského muže. To může vypadat jako naprosto zjevný požadavek pro většinu manželství, ale pro mnoho imigrantek v Jižní Koreji to takhle jednoduše nefunguje.

Jižní Korea se dlouhodobě potýká s demografickým posunem, který nechal mnoho mužů středního věku bez šance najít si manželku v zemi, jež založení rodiny staví vysoko na společenském žebříčku. Jak čím dál tím větší počet Jihokorejek opouští rodné vesnice a městečka, aby se vydaly za kariérou ve velkých městech, poohlíží se také rostoucí počet mužů po manželkách z chudších asijských zemí, jako je Vietnam, Kambodža, Mongolsko nebo Filipíny.

Svatba v Koreji (ilustrační foto)

Odhaduje se, že více než 100 tisíc žen z 1,2 milionu cizinců žijících v Jižní Koreji jsou právě zahraniční manželky. Tento příliv cizinců posílil v Jižní Koreji multikulturalismus, ale zároveň vyústil v mnoho manželství končících krachem.

Jednou z příčin je podle odborníků absence vládního dohledu nad agenturami, které vyhledávají zahraniční manželky pro korejské manžele. Výsledkem pak jsou stovky nešťastných sňatků mezi Korejci středního věku a mladými cizinkami snažícími se uniknout z bídy, kterým se nepodařilo najít společnou řeč v obrazném ani faktickém významu. Proto nyní Korejci, kteří se budou chtít oženit s cizinkou, budou muset absolvovat kurzy, které je na možná úskalí multikulturního svazku mají připravit.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz