Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mladí a neklidní

KUBÁNÍK: Jak jsem zavolal cizí paní a udělali jsme si mejdan v autě

Josef Kubáník foto: Kateřina Nosková

Vymysleli jsme u nás ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti akci Jako na zavolanou, během které jsme telefonovali seniorům, abychom je v téhle pitomé covidové době potěšili a přivedli na jiné myšlenky. Brzy poté, co jsme informace o ní zveřejnili, se mi ozvala vnučka paní Jarmily, že mě má babička a ráda a že by jí udělalo radost, kdybych se jí ozval. Tak jsem na nic nečekal a vytočil číslo.
  9:14

Na druhém konci se ozvala vitální a čiperná paní, která ale ležela v nemocnici se zlomeným krčkem a byla smutná, protože ji nemohly navštěvovat dcery, ani milovaná vnoučata a pravnoučata. Za celou dobu hovoru si ale vůbec nestěžovala. Naopak. Stále se zajímala o divadlo, o situaci v kultuře, o zájem diváků. A protože takové hovory s cizími lidmi člověk nezažije často, za několik týdnů jsem paní zatelefonoval znovu. 

Josef Kubáník

V roce 1999 absolvoval Zlínskou školu umění a po dvou letech ve zlínském divadle nastoupil do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde je dodnes. Začínal zcela nenápadnými rolemi, jako byl pes v komedii Poprask na laguně, který se ještě ke všemu jmenoval Pako, nebo němou postavou černocha, který měl za úkol během představení stěhovat stůl. Později se vypracoval k zásadnějším rolím, ať to byl Smerďakov v Pitínského dramatizaci Bratrů Karamazových, Saturnin, Trigorin v Rackovi, či Štastlivec v Ostrovského Lese. Po boku Květy Fialové vytvořil hlavní roli v tragikomedii Harold a Maude, spolu si zahráli i titulní postavy v příběhu Oskar a růžová paní. 

Diváci jej znají i z televizních seriálů Gympl s (r)učením omezeným, Temný kraj, Sestřičky a další, ale věnuje se i marketingu, a to nejenom pro Slovácké divadlo, ale třeba i pro vznikající dokument o posledních třech letech Václava Havla s názvem Tady Havel, slyšíte mě?. Je moderátorem uherskohradišťské Letní filmové školy, v roce 2019 napsal knihu Poslední deník Květy Fialové a v roce 2020 mu vyšel sms thriller Herec. Od března 2021 v Českém rozhlase Zlín moderuje svůj autorský pořad Na pohovce JK.

Jen tak, abych se zeptal, jestli je jí už lépe. A pak zas a zas. Po několika měsících jsem na mobilu vyťukal číslo opět a ozval se známý hlas paní Jarmily, která mi ale oznámila, že upadla a je v nedobrém stavu v nemocnici. „To víte, za chvíli mi bude devadesát, to už tělo neposlouchá, jako dřív,” řekla rezignovaně. „Tak to se mi moc nelíbí,” opáčil jsem a uzavřeli jsme dohodu. Jakmile se zdraví zlepší, pozvu ji k nám do divadla, ať se konečně poznáme osobně. „Platí,” souhlasila vesele. Po dalších týdnech se to skutečně povedlo, a tak jsem začal vybírat vhodné představení a zařizovat vstupenky. Co jsme si slíbili, to jsme přece museli splnit.

A nadešel večer V. Věděl jsem, že paní Jarmila bude i s dcerami sedět v první řadě, a během představení jsem tu a tam na ta místa mrknul, abych zjistil, jak ta moje dotyčná neznámá vlastně vypadá. Ani jedna z tří dam, které na pohodlných divadelních sedadlech sledovaly komedii, ale neodpovídala představě devadesátileté babičky. A taky že ne. Po představení mě přivítala vitální žena vypadající na slabých sedmdesát, stisk ruky měla tak pevný, až jsem byl rád, že není v plné síle. „Jdeme si někam sednout?” mrkla na mě a takovou nabídku jsem nemohl odmítnout. Jenomže! Covidová situace toho dne nám udělala čáru přes rozpočet - všechny podniky byly zavřené. „Přece to nevzdáme,” shodli jsme se a nenechali se vyvést z míry. Zůstali jsme v autě, svítili jsme si v něm mobilem, prohlíželi si fotky a vyprávěli si svoje životy. Díky tomu jsem se dozvěděl třeba to, že paní Jarmila byla jako mladé děvče zavřená v nechvalně známém uherskohradišťském kriminále, kde ji vyslýchal sadistický soudruh Grebeníček, a vzpomínky měla tak strašné, že dodnes kolem něj nemůže projet. Dozvěděl jsem se ale také to, jak miluje svoji rodinu a co jí pomohlo, když ležela v nemocnici a těšila se, že se poznáme.

Na závěr jsme se domluvili, že si setkání zopakujeme a že si dáme pěkně do trumpety. Včera jsme si volali zase a domluva prý platí. Tak se těším a všem vám přeji rok plný nečekaných a dojemných zážitků a u nich, jak říkala moje babička, dušu v péří.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!