24. července 2010 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Kamarádky z Letné: Čtyřicítka a dvě čárky na testu

Pozitivní těhotenský test (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozitivní těhotenský test (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Sobota, deset dopoledne. Vcházím do Viktoriina pokoje a nalézám podlahu posetou oblečením azmačkanými čísly Bravo Girl, z nichž jedno má na obálce titulek: Jak ho nejlépe uspokojit?

"Viki, vstávej. Pomůžeš mi nakoupit na tu večerní oslavu." Chvilku ticha přerušil výkřik: "Sakra! Ty máš ty narozeniny. Ale já pro tebe nic nemám!" zaječela a podívala se na mě způsobem, jako že jsem fakt hrozná, že jsem si dovolila dožít se čtyřicátin. "Můžeš mamince třeba něco namalovat," řekla jsem jí a vzápětí mi došlo, jak směšně to působí, když to radím čtrnáctiletému puberťákovi.

Kdo jsou Kamarádky z Letné

Helena, 39 let

Rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie, 33 let

Svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

-

Kamarádky z Letné - sloupek s hvězdičkou

-

Mezitím si v kuchyni Adam maže chleba s máslem. "Mami, jak to uděláme s těma tvýma narozeninama?" ptá se můj sedmnáctiletý syn. Nechápu. "No jako kde mám sehnat prachy, abych ti něco koupil?" To už je vážně moc. Jako kdyby nestačilo, že je mi dneska už čtyřicet! "Vždyť dostáváte kapesné!" skoro jsem křičela a hlavou mi projela vzpomínka na to, jak jsem koupila Viki k narozeninám lístky na Green Day (1200 Kč) a skate (2400 Kč) a ona se mě pak před exmanželem, jejím milovaným tatínkem, zeptala: "Jenom dva dárky?"

"Třeba bys mohl na brigádu, Adame. Já jsem v tvém věku chodila na brigádu pravidelně každé prázdniny."

"Jo, jenže tehdy byla jiná doba. Nemáš vůbec páru, co teď všechno stojí! Jsi mimo, fakt mami. I v muzice máš strašnej vkus: Rolling Stones, Pink Floyd, Doors! Samý hity z Oldies rádia!"

"To sedí. Rádio pro starce," zasekundovala mu Viki.

Když oba odešli, vzpomněla jsem si, jak jsem každé prázdniny chodila na brigádu do Kovohutí. Ale taky jsem chodila na večírky a poslouchala Depeche Mode (ty jsi fakt poslouchala Depešáky?! A měla jsi ten dlouhej černej kabát?!). Ale jsem si jistá, že na dárky rodičům mi zbylo vždycky a byla jsem k nim zdvořilá. Holt "jiná doba", jak řekli moji puberťáci.

Na večerní oslavě byly kromě dětí jen moje kamarádky. A exmanžel. Nějak jsem si nedovedla představit, že by tam chyběl. Své milence jsem nepozvala. Uvědomila jsem si, že ani jeden mě vlastně nezná. Že by mezi nás nezapadli. Bývalý manžel se role hostitele ujal dokonale. Nosil chlebíčky, doléval skleničky a bavil naše znuděné děti. Když jsem se na něj dívala, napadlo mě, že už vlastně ani nevím, proč jsme se rozvedli.

Jen Klaudie se moc nebavila. Byla bílá jak stěna a skleničky se šampusem se ani nedotkla. Pořád neví, co dělat, pořád se nedokáže smířit s tím, že část týdne Viktora okupují jeho dcery, pořád je na hraně rozchodu.

Druhý den mi zvoní telefon: "Ahoj. Sedíš?" zeptala se mě Klaudie. "Víš, jak mi včera bylo blbě? Tak dnes jsem si udělala jen tak pro jistotu těhotenský test."

"A???"

"Jsou tam dvě čárky. Jsem těhotná," vyhrkla a mně se zdálo, že v jejím hlase zní radost.

Rozloučení

Vážení čtenáři, sloupek Kamarádky z Letné vycházel v LN přesně rok. Tento je poslední. Děkujeme za přízeň, a pokud s námi chcete zůstat v kontaktu, navštivte občas naši stránku Kamarádky z Letné na Facebooku.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz