19. června 2010 6:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Kamarádky z Letné: Fresh & cool na třídním srazu

Podprsenka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podprsenka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Trvalo to přesně pět minut, než ten největší idiot ze třídy pěkně nahlas pronesl: „Ty push-upky ale dělají divy, co, Heleno?“ Pěkný začátek třídního srazu po příliš mnoha letech od maturity. Ale co, idiot zůstane idiotem. Bez ohledu na toto přivítání jsem byla rozhodnutá užít si kamarádů i svého rodného města na severu Čech.

Už je to tady. Spolužáci vytáhli fotky s dětmi, manželi a manželkami na dovolené v Chorvatsku a pyšně si je vyměňovali přes stůl. Já jsem fotky neukazovala. Manžela nemám a moje děti vypadají na všech snímcích jako z filmu Adamsova rodina – stejně neduživě a znuděně.

Kdo jsou Kamarádky z Letné

Helena, 39 let

Rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie, 33 let

Svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

-

Kamarádky z Letné - sloupek s hvězdičkou

-

"A teď si každý stoupne a řekne, co dělá, kolik má dětí, kolikrát je rozvedený a tak," rozřízla živou debatu naše bývalá třídní profesorka. Polilo mě horko. Doufám, že spolužáci nezareagují jako moje sousedka – onehdy jsme se potkaly na domovní chodbě a ona se zeptala: "Co že vy to vlastně, paní Heleno, děláte?" Když jsem řekla, že jsem novinářka, zatvářila se, jako by ji uštknul had, a pronesla chlácholivě: "No jo, každý se musíme nějak živit."

Jeden po druhém, s nervozitou podobnou té, co jsme zažívali u tabule, jsme se svěřovali se svými životy. Ti největší sígři, co chodili za školu s omluvenkou, kterou si sami podepisovali, se prosadili nejlépe – jsou z nich ředitelé, doktorky, finanční analytici, restauratéři. Všichni byli takoví spokojení, optimističtí, prostě fresh and cool, jak s oblibou říkal jeden náš bývalý kolega z redakce.

Až na mě. Rozvedená matka dvou puberťáků nemůže být fresh and cool a ani se nemůže snažit to předstírat. S postupujícím večerem a přibývajícími panáky padaly masky i zábrany.

"On ti se mnou chce pořád spát! Chápeš to? Po dvaceti letech to chce každej den! A furt stejně," hučela do ucha Radce Klára. Vzbudila solidaritu u ostatních žen, které si svorně stěžovaly na manželskou řeholi a nudu. Já si na nudu v posteli stěžovat nemohu, ale měla jsem snad mluvit o svých milencích? Raději jsem držela jazyk za zuby a horlivě přikyvovala, jak jsou všichni chlapi nemožní. "Hoši" si mezitím porovnávali iPhony, iPady, platy i pozice. Mezi nimi i dva moji bývalí: kriminalista Ota a bankéř Kryštof. Kriminalista mi vedle pánského záchodku pošeptal do ucha, že by se se mnou zase rád propojil (asi myslel spojil), ale v deset to zabalil a odjel vlakem do Teplic. Bál se, že když přijde pozdě, bude jeho žena naštvaná.

"Voníš pořád stejně, Heleno," řekl mi Kryštof, kterého jsem v druháku nechala kvůli šífákovi. Lichotkami nešetřil a u slovenského hitu Neviem byť sám prohlásil, že dodnes nepochopil, proč jsem se s ním rozešla.

Proč? Byl moc hodný! Čitelný, ohleduplný, spolehlivý… a nudný. No, mám, co jsem chtěla. Tedy vlastně nemám. Nemám nic. Dnes Kryštof pracuje pro nadnárodní společnost, s úspěchem v práci nějak zázračně přišlo i charisma (nebo to dělají jen ty prachy?) – má přes sto tisíc měsíčně, vilu… a manželku se třemi dětmi.

Facebook

Rády si přečteme vaše zkušenosti. Můžete psát buď do diskuse pod článkem na www.lidovky.cz, nebo na naši stránku Kamarádky z Letné na Facebooku.

Najdete na Lidovky.cz