Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Muž, který chtěl létat. Malíř a ilustrátor Kamil Lhoták si přál splynout s krajinou

Kamil Lhoták | foto: Profimedia

Premium
Neškolený samouk, který byl v dětství stižen obrnou a vyrůstal bez otce. Ale také znalec městské periferie, zašlých časů a melancholických příběhů. V těchto dnech si připomínáme 120. výročí narození malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Byla to zvláštní a přelomová doba, kdy ani ve válečných letech múzy nemlčely. Jednou v zimě s blížícím se rokem 1940 seděli mladí adepti umění v kavárně Opera naproti Těšnovskému nádraží. Smutný večer v potemnělé Praze náhle prozářily nové plány. Teoretik Jindřich Chalupecký s malíři Františkem Grossem a Františkem Hudečkem – ocitli se, aniž to možná tušili, na cestě ke zrodu legendární Skupiny 42.

V atmosféře ohrožené humanity se úvahy nastupující generace obracely přímo k člověku. Moderní směřování nečekaně dostalo civilnější podobu vzdalující se minulému surrealismu, ale i odtažitým průzkumům abstraktního malířství. „Umění bylo pro nás především věcí soukromou – to, čemu se říká ,kulturní svět’, pro nás proto zůstalo věcí dosti lhostejnou… moderní člověk potřebuje být vrácen životu…“ hlásal Chalupecký, autor pověstného programového článku nazvaného Svět, v kterém žijeme.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: