12. listopadu 2009 9:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Když si ho donesete domů aneb jak (ne) zvládnout šestinedělí

Novorozenec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

„Porod je v pohodě proti tomu, co následuje pak.“ Nebo: „Hodně spi, já se po porodu nevyspala 4 roky.“ Anebo taky: To budeš jen žehlit a prát a budeš ráda, když si vyčistíš zuby“. Taková moudra jsem dostávala od svého okolí před narozením syna.

Taky jsem si pro zábavu udělala na internetu test s názvem "Jak budete zvládat mateřskou" a otázky typu: "Myslíte si, že budete chodit upravená?", "Budete se převlékat, pokud vás dítě poblinká?" mě pobavily. Říkala jsem si, že se to zřejmě týká nějakých neurotiček. Přece nemůže být tak zle…

Když jsem si ale domů donesla svůj uzlíček, pochopila jsem, že může. S dítětem se nevyspíte. Často nevíte, proč pláče a přivádí vás to k zoufalství. Nic pořádně nezorganizujete předem. Vypravíte se třeba na sraz s kočárkem, nastrojíte ho, ale po cestě se poblinká a pokaká ty úžasné minidžínečky, co jste mu koupila. Když ho pak převlékáte v parku, umažete si svou bílou sukni (jedinou, kterou po porodu obléknete).

Na sraz dorazíte se zpožděním. Moc se nezdržíte, zanedlouho začne totiž vaše robátko řvát a vy krčíte rameny, že už asi musíte domů. Kamarádka se s vámi loučí se slovy, že je ráda, že ještě děti nemá, "když to vidí". Když jedete se řvoucím kočárkem a všichni se za vámi otáčejí, cítíte se tak nějak smutně… Příště už radši nikam nejdete, jste doma, zvykáte si na nedostatek spánku a nic nestíháte. Máte rouhavé pocity, jestli vám náhodou bez něj dřív nebylo líp…Takhle asi vypadalo mé šestinedělí s Kryštofem.

Tak zlé to nakonec není. Postupně si na miminko zvyknete a sžijete se s ním. Nicméně moje idylické představy o výletech do hor s krosínkou a veselé jízdě na bruslích s kočárkem vzaly za své.

Ve svých pocitech mírného rozčarování jsem ale nebyla sama. Podle odborníků novopečené matky trpí plačtivými náladami, které mohou v některých případech přejít i v poporodní depresi nebo dokonce laktační psychózu. Statistiky říkají, že až 80 procent matek v ČR zažívá lehké depresivní stavy.

"Pláč dítěte, jeho absolutní závislost a nutnost o něj pečovat v nich vyvolávají takřka zoufalství," jak jsem se dozvěděla z mojí chytré knihy o mateřství, která se nadlouho stala mojí oblíbenou literaturou. Domněnka, že mít doma zdravé a krásné novorozeňátko, přináší jen pocity štěstí a uspokojení, je prý všeobecný společenský mýtus. Jen se o tom moc nemluví.

Veronika Švihelová

PSP Machinery s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz