Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když sníš salát, dostaneš čokoládu aneb Děti a odměny

Magazín

  7:00
Možná to znáte sami. Jedete v plné tramvaji a vaše dítě nemůžete utišit, protože se zrovna rozhodlo zlobit a zneužívá toho, že je kolem hodně lidí. Nebo jste na pískovišti a nemůžete ho dostat domů. Případně s ním něco vyřizujete na úřadě a potřebujete, aby bylo v klidu. Nebo ho nemůžete donutit jíst zdravé jídlo, či vaše ratolest nechce zazpívat písničku babičce, případně se jako náš Kryštof nechce na povel pochlubit, co už umí říct německy.

Jaká éčka jsou zvášť nebezpečná pro děti? foto: Shutterstock

Každé dítě si občas postaví hlavu a vy můžete poroučet, přemlouvat, rozčilovat se… A nebo na něj vyzrát a NABÍDNOUT MU ODMĚNU! V našem případě právě odměna funguje naprosto bezvadně.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Je to cesta nejmenšího odporu a Kryštof je v tomto jako pejsek, který za čokoládu udělá cokoliv.

Dokonce je to paradoxně jediný způsob, jak do něj dostat zeleninový salát. Ten s odporem dojídá pouze s vidinou dezertu, který následuje.

A tak téhle pozitivní motivace hodně využíváme, ale zároveň se už snažím v odměňování hlídat. Je to totiž zrádná věc, rodič i dítě si snadno zvyknou. Nicméně funguje stoprocentně. A tak jí ve chvílích nouze nasazuju jako jedinou jistotu.

A ostatně, ono to odměňování přeci funguje i u nás dospělých: "Zvládnu pohovor, půjdu si koupit něco na sebe." nebo "Až zhubnu tři kila, oslavím to… třeba dortem." Motivace je pak hned větší, rozdíl je ten, že my už se musíme odměňovat sami…

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové

Odměňování je jednou z forem pozitivní motivace. Ale způsobů, jak dítě nalákat k nějaké činnosti, je více. Zabrání tak tomu, aby se dítě naučilo poslouchat jen pod příslibem bonbonu nebo peněz do kasičky. Je dobré dětem vysvětlovat, proč například uklízíme hračky, proč chystáme stůl a nejíme rovnou z hrnce. Můžeme s nimi udělat dohodu – ty mi teď pomůžeš a pak si spolu něco zahrajeme. Anebo pojmout práci samotnou jako zábavu - kdo z nás hodí víc kostek do krabice?

Autor: