Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Ve výbavě na osmitisícovky mám parfém i rtěnku. Nezrychlí mě, ale stojí to za to, říká horolezkyně Kolouchová

Klára Kolouchová | foto: Bontonfilm

Premium Rozhovor
První Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa a celkem čtyři osmitisícovky. Ale také podnikatelka, manželka a matka dvou dětí. „Dokážu být zdravě sobecká a jsem za to vděčná,“ říká o sobě Klára Kolouchová. Její „něžné sobectví“ se prolíná i její novou knihou Nahoře fouká. Povídaly jsme si o strachu, zdolaných vrcholech, odjezdech od dětí i o tom, proč i v osmi tisících metrech používá rtěnku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Tvrdíte, že „jediný snadný den byl včera“. Jaký byl váš včerejšek?
Včera jsem se trochu emočně rozvášnila na stavbě mého pohybového centra pro ženy Souladronka uprostřed pražského parku Ladronka. Ale je pravda, že jsme si potom s dcerou užily báječnou degustační večeři. Dostali jsme ji s manželem jako dárek k Vánocům, jenže on zrovna vyrazil s kamarády na hory, tak z toho byl kouzelný holčičí večer.

Klára Kolouchová

Lidovky.cz: Manžel vyrazil na hory? Dva horolezci se hledali, až se našli?
Spíš spřízněné duše. S Martinem jsme se poznali na narozeninové oslavě naší společné kamarádky. „Ten kluk, o kterém jsem ti říkala, že lezl na Denali (nejvyšší hora Severní Ameriky, 6190 m), kam se chystáš, sedí vedle tebe,“ pošeptala mi tehdy do ucha. A protančili jsme spolu večerem až do rána – a pak i do společného života. Je to Muž s velkým M, ale zároveň umí být neuvěřitelně empatický.

Přestože oba hory milujeme a vzájemně se podporujeme, společně jsme byli jen na Elbrusu (nejvyšší hora Kavkazu, 5642 m), a stejně jsme tam nevylezli spolu, ale v rozmezí dvou dnů, každý sám. Byla to naše předsvatební cesta. A bylo to také poprvé a naposledy, kdy jsme někam výš lezli spolu. Po narození Cyrila už žádné společné výpravy nebyly, bylo by to nezodpovědné, a navíc logisticky dost komplikované.

Lidovky.cz: Co je tak krásného na tom, lézt nahoru?
Všechno! Každá expedice je úžasná, výjimečná. Každý kopec je jedinečný, má jinou barvu, vůni, dynamiku, vyvolává jiné vzpomínky. A ke každému mám jiný vztah. Hory jsou jako moje děti. Zažívám v nich pocity krásna i bolesti, které nelze sdílet. To se musí zažít. Je to můj růžový obláček, který mi ale s každým koncem expedice mizí...

Vyčerpaný kolega v náhlém zkratu usoudil, že nepotřebuje být navázaný – a karabinu od fixního lana odpojil. V životě mi nebylo tak zle, stačil by jediný chybný pohyb, a spadl by ze srázu. Řvala jsem na něj tak, až jsem ztratila hlas.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!