Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Osudový kostým. Z úboru soudružek i stenografek se stal symbol nebojácných žen

Prezident John F. Kennedy a jeho žena Jacqueline těsně po příletu do Dallasu tragického dne 22. 11. 1963 | foto: WIKIMEDIA COMMONS

Premium Doporučujeme
Když slavná herečka a zpěvačka Marlene Dietrichová potahovala z cigarety oblečená do smokingového kostýmku, mohly jí divačky jen trpce závidět. Komplet doplněný nejprve sukní, později nohavicemi, si dámy musely vybojovat. Proč se z oděvu několika nebojácných výstřednic stal úbor vhodný pro každou svědomitou soudružku?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Jak to měl před šedesáti lety natřít růžový kostýmek první dámy USA Jacqueline Kennedyové norkovým kožichům? Patří vůbec někdejší uniforma stenografek do současného šatníku a co o nositelkách vypovídá?

Ten kostým se možná zapíše do dějin, napadlo leckoho, kdo na začátku března sledoval inauguraci nového českého prezidenta. Když jeho žena Eva Pavlová vynesla zářivě fuchsiový kostýmek, bylo to jako zjevení. Autorkou modelu je návrhářka Štěpánka Pivcová; kolový lem kabátku se Pavlové vlnil kolem boků, zatímco zapínání bylo velmi minimalistické, jen na pásek ze stejného materiálu – vlněného žoržetu.

Mnohé diváky kostým upoutal nejen rafinovaným střihem, ale i nepřehlédnutelným barevným odstínem. Takové oděvy většinou končí v muzejních sbírkách a zachází se s nimi v rukavicích. Ostatně ve vitrínách významných expozic se ocitla i řada jiných dámských kostýmů, které by mohly vyprávět příběhy o odvážnách ženách toužících po svobodě, ale také o tragických chvílích končících smrtí.

Na světlo až za 80 let

K pečlivě chráněným kouskům patří růžový komplet ze sáčka a sukně, jenž náležel první dámě USA Jacqueline Kennedyové. Do dějin ale vstoupil neblaze. Psal se rok 1963 a prezidentský pár Ameriky se chystal na návštěvu Texasu. John Kennedy tehdy vyslovil požadavek na garderóbu své ženy – ať jim prý „ukáže, co je to dobrý vkus“. Čekalo je totiž setkání s texaskými republikány a jejich ženuškami obvykle navlečenými do norkových kožichů a diamantových šperků.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!