Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Bez knihy ani na krok! Jaké čtení si s sebou přibalit na dovolenou?

Ilustrační foto foto: Profimedia.cz

Podle nejnovějšího průzkumu každý obyvatel ČR starší 15 let přečte v průměru za rok téměř deset knih. A dovolená je pro čtení přímo ideální čas. Co si tedy letos v létě přibalit do kufru či batohu? Nabízíme aktuální knižní tipy.
  14:30
Část 1/25

Z průzkumu českého čtenářství, který loni uskutečnila Národní knihovna ČR společně s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, vyplynulo, že nejoblíbenějším autorem je u nás Erich Maria Remarque.

Jaký je přesný důvod popularity tohoto autora, výzkum neuvádí, ale jisté je, že jeho texty se hojně četly a čtou i za hranicemi – svého času prý spisovatel celosvětově prodal více výtisků románu Na západní frontě klid než se za stejnou dobu prodalo Biblí.

Podle statistiky jsou ženy v Česku většími čtenářkami než muži a každý Čech starší 15 let za rok nakoupí průměrně zhruba 3,4 knihy, za něž odhadem utratí 1003 Kč. Co do žánrových preferencí vede současná oddechová literatura, následovaná klasickou beletrií a žánrem sci-fi/fantasy/horor, jehož obliba v posledních letech výrazně vzrostla.

Také se ukázalo, že oproti roku 2018 čteme méně, ale přesto v Evropě stále patříme spíše k těm aktivnějším čtenářům. Nejsme sice úplně na špičce žebříčku, tam se už nějaký ten pátek drží hlavně skandinávské země, nicméně usadili jsme se těsně pod ním.

A číst se bude určitě i letos v létě. Zatímco loni o prázdninách Češi často sahali například po temném románu Les v domě od Aleny Mornštajnové nebo po severské krimi Zatmění od Joa Nesbøho, letos se mezi bestsellery zřejmě propracuje jeho nový hororový thriller Noční dům či třetí díl románové trilogie z ostravského regionu Šikmý kostel od Karin Lednické.

Některé z knižních tipů vyjdou až v červenci nebo srpnu, proto bude dobré sledovat aktuální nabídku novinek v knihkupectvích.

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...