Z průzkumu českého čtenářství, který loni uskutečnila Národní knihovna ČR společně s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, vyplynulo, že nejoblíbenějším autorem je u nás Erich Maria Remarque.
Jaký je přesný důvod popularity tohoto autora, výzkum neuvádí, ale jisté je, že jeho texty se hojně četly a čtou i za hranicemi – svého času prý spisovatel celosvětově prodal více výtisků románu Na západní frontě klid než se za stejnou dobu prodalo Biblí.
Podle statistiky jsou ženy v Česku většími čtenářkami než muži a každý Čech starší 15 let za rok nakoupí průměrně zhruba 3,4 knihy, za něž odhadem utratí 1003 Kč. Co do žánrových preferencí vede současná oddechová literatura, následovaná klasickou beletrií a žánrem sci-fi/fantasy/horor, jehož obliba v posledních letech výrazně vzrostla.
Také se ukázalo, že oproti roku 2018 čteme méně, ale přesto v Evropě stále patříme spíše k těm aktivnějším čtenářům. Nejsme sice úplně na špičce žebříčku, tam se už nějaký ten pátek drží hlavně skandinávské země, nicméně usadili jsme se těsně pod ním.
A číst se bude určitě i letos v létě. Zatímco loni o prázdninách Češi často sahali například po temném románu Les v domě od Aleny Mornštajnové nebo po severské krimi Zatmění od Joa Nesbøho, letos se mezi bestsellery zřejmě propracuje jeho nový hororový thriller Noční dům či třetí díl románové trilogie z ostravského regionu Šikmý kostel od Karin Lednické.
Některé z knižních tipů vyjdou až v červenci nebo srpnu, proto bude dobré sledovat aktuální nabídku novinek v knihkupectvích.
Petra Klabouchová: Ignis Fatuus
V zakázaném území kolem řeky Křemelná se koncem 70. let začíná probouzet k životu dávná legenda. Pohraniční stráž zde stále častěji hlásí výskyt neznámých světelných jevů. Roste podezření na možné nepřátelské plány ze strany Západu a v kraji znovu ožívají pověsti o bludičkách a beztělcích. Do míst, jež byla po desetiletí nepřístupná, je vyslána vědecká výprava, která má záhadná zjevení prozkoumat. Je za vším jen únava a přírodní jevy, nebo je ve hře opravdu něco tajemného? Hororový příběh z magické Šumavy od autorky románů U severní zdi a Prameny Vltavy.
Margaret Atwoodová: A jestli umřeli, žijí tam spolu dodnes
Nejnovější povídkovou tvorbu oceňované kanadské autorky rámují reflexe šťastného soužití a proměny času po ztrátě nejbližší bytosti. Atwoodová dnešních dní alias Nell vzpomíná na ztřeštěnosti podzimu života a toulky přírodou či se probírá tchánovou pozůstalostí a přemýšlí o vlivu války na lidskou psychiku. Zakopává o věci, které nám zůstávají po tom, kdo vlastně nikdy tak docela neodešel. A dál píše. O matce, jež neodpovídá společenským představám, o převtělení šneka do bankovní operátorky. Rozmlouvá s Orwellem nebo glosuje historii očima umučené antické filozofky. A je přitom břitká a neodolatelná jako vždycky.
Michael Cunningham: Den
Nový román amerického prozaika, držitele Pulitzerovy ceny a autora slavných Hodin Michaela Cunninghama je komorním příběhem odehrávajícím se mezi lety 2019 a 2021. Jedná se o mistrovskou sérii momentek, jejichž společným jmenovatelem by mohla být láska za časů pandemie. Manželé Isabel a Dan, stejně jako členové jejich rodiny, procházejí bouřemi dospívání i stárnutí, zamilovanosti i rozchodů a učí se, jak jít dál. Do jejich životů navíc zasahuje covid se všemi svými důsledky: izolací, která problémy jen prohlubuje, všeobecnou nedůvěrou a hrozbou smrti.
John Irving: Poslední Lanovka
V roce 1941 závodí Rachel Brewsterová v Aspenu v Coloradu na národním mistrovství ve sjezdu a slalomu. Neskončí však na stupních vítězů, nýbrž těhotná. Doma v Nové Anglii se pak stane lyžařskou instruktorkou. Její syn Adam vyrůstá v rodině vymykající se konvencím a vyhýbá se otázkám týkajícím se pohnuté minulosti. Po mnoha letech se však vydá hledat odpovědi právě do Aspenu. V hotelu Jerome, kde byl počat, se setká s několika duchy. A nejsou to první ani poslední přízraky, které uvidí… Patnáctý román Johna Irvinga je monumentální rodinná sága, čtivá a dramatická próza s duchařskými prvky.
Laurent Binet: Perspektivy
Historická detektivka ve formě epistolárního románu z renesanční Florencie. Malíř Jacopo da Pontormo je zavražděn pod freskami, na nichž pracoval dlouhých jedenáct let. Na místě činu je nalezeno i obscénní zobrazení Marie Medicejské, dcery florentského vévody Cosima I. Vyšetřováním události je pověřen samotný Giorgio Vasari, vévodova pravá ruka, malíř a historik umění. Kdo vraždil a kdo je autorem oné karikatury? Francouzský spisovatel Laurent Binet, který mj. přeložil do francouzštiny básně Vítězslava Nezvala, napsal barvitý příběh, v němž umělci bojují za svobodu svého projevu, šlechtična prchá z paláce, jeptišky revoltují a detektiv je oklamán.
Jo Nesbø: Noční dům
Novinka krále severské krimi, tentokrát jako odbočka od knih s komisařem Harrym Holem – thriller s hororovými prvky. Čtrnáctiletému Richardovi, který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci, se smůla lepí na paty. Když přemluví spolužáka Toma, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj, vypadá to jako nevinná lumpárna. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a po zmizení dalšího spolužáka ho čeká pobyt v nápravném zařízení. Jak dokáže, co se doopravdy stalo? A není náhodou všechno úplně jinak?
Angela Marsonová: Uloupené dívky
Je to přesně pětadvacet let, co beze stopy zmizela sedmiletá Melody Jonesová. K jejímu únosu a vraždě se už přiznala spousta podivínů a podvodníků, ale pak se objeví bohatý podnikatel a filantrop, který tvrdí, že o tom starém případu něco ví. A vzápětí obdrží vyšetřovatelka Kim Stoneová zprávu, že se z místní družiny ztratila osmiletá Grace... Další krimi z pera oblíbené britské autorky Angely Marsonsové, která se psaní knih začala na plný úvazek věnovat až ve svých 47 letech, kdy opustila místo v ochrance obchodního centra.
Alex Ahndoril: Zavřu oči v modlitbě
Do kanceláře vyšetřovatelky Julie Starkové přichází zoufalá herečka Bianca Salová, která tvrdí, že ji pronásleduje její mrtvý snoubenec. Ten však tragicky zahynul před sedmi lety, právě když Bianca zkoušela hlavní ženskou roli v tragédii Macbeth. Nyní dostal divadelní soubor šanci inscenovat stejnou hru znovu a herečka má pocit, jako by ji její snoubenec znovu sledoval. Vše nasvědčuje tomu, že stalker se pohybuje v souboru. Téměř nikdo z herců nemá alibi a napětí před premiérou roste... Druhý díl ze série Klíč od Alexe Ahndorila (nový pseudonym autorské dvojice stojící za jménem Lars Kepler).
Kateřina Surmanová: Tři sekery
Když se úspěšný youtuber Michal dozví, že kněz z jeho rodného města skončil za mřížemi za brutální vraždu, která proběhla za podezřelých okolností, vidí v tom příležitost, jak získat zástupy fanoušků. Pak ale zjistí, že s knězem toho měl v dětství společného víc, než si myslel, a když se s ním po letech znovu setká, odhalí i šokující události, které otce Václava k vraždě vedly. A zatímco čelí démonům vlastní minulosti, odpověď na otázku, kdo je padouch a kdo hrdina, už není tak jednoznačná. Poslední díl volné trilogie mysteriózních thrillerů Šepot z lesa a Zvedá se vítr.
Shari Lapena: Všude samí lháři
V jinak poklidném městečku Stanhope se ztratí devítiletá Avery, dcera místního bezúhonného lékaře Williama. Když vyjde najevo, že její otec ji krátce před jejím zmizením uhodil a že udržoval tajný poměr se ženou bydlící o několik bloků dál, William se stane podezřelým číslo jedna. Někdo ale Avery viděl nastupovat do auta jakéhosi mladíka a své nejlepší kamarádce tvrdila, že má staršího přítele. Dá se tu vůbec někomu věřit?
Dorothy B. Hughesová: V osamění
Psychologická noir próza s kriminálním motivem líčí poválečné Los Angeles a život vyšší střední třídy. Ústřední postavou je bývalý válečný pilot z druhé světové války Dix Steele, žijící z peněz svého strýce. Zprvu se zdá, že pouze přehnaně pečuje o svůj zevnějšek a trpí sebestředností, ale po setkání s bývalým válečným kamarádem a seznámení s herečkou Laurel se ukazuje, že jen těžko ovládá agresivitu a nevraživost vůči vlastnímu osudu… Detektivní román americké spisovatelky, který se v roce 1950 dočkal filmové adaptace v hlavní roli s Humphrey Bogartem.
Kolektiv autorů: Historky ze tmy
Sbírka young adult povídek českých autorů plná napínavých až hororových příběhů. S jejich hrdiny se čtenáři ztratí v podivném labyrintu, prozkoumají pár opuštěných budov v honbě za přízraky, vydají se uprostřed noci zakopat mrtvolu, kterou původně vůbec zakopávat nechtěli, a nebude chybět ani boj o holý život. Vhodné pro teenagery od 13 let.
David Walliams: Robopes
Zlotřilov je jedním z nejnebezpečnějších míst planety a město ovládá banda všehoschopných padouchů. Každý se před nimi třese strachy a jen opravdový superhrdina by je dokázal zneškodnit. Jenže kde ho vzít? Proto přichází Robopes, poslední naděje v boji se zločinem. Nováček psí policejní akademie s úžasnými schopnostmi, který prahne po dobrodružství. Nová kniha z pera oceňovaného britského spisovatele Davida Walliamse, kterého literární kritika přirovnává k Roaldu Dahlovi.
Sylva Francová: Áďa spadla do kanálu
Víte, jak to bylo s Golemem a kde je zahrada mrtvých? Nebo co dokážou vyčarovat alchymisté? K čemu sloužily kašny a proč si raději nehrát na mostě na andílka? Holčička Áďa se ocitla v Praze dávných dob a se svými novými kamarády se vydává na cestu za dobrodružstvím. Během svého putování městem minulosti ale neobjeví jen odpovědi na tyto otázky, nýbrž i to, kudy vede cesta domů zpátky za sestrou a co se jí ukrývá hluboko v srdci. Humorná, krásně ilustrovaná a zároveň edukativní knížka pro malé čtenáře od sedmi let.
Jan Nejedlý: Kůň v kině
Sedí kůň v kině a před něj si sedne žirafa. Kůň nic nevidí. Naklání se doprava, doleva, až nakonec nevydrží, poklepe žirafu po rameni a říká: „Nemohla byste trochu uhnout?“ Žirafa se otočí a překvapeně povídá: „Ty kráso, koukni na to, kůň v kině!“ Kolekce 111 vtipů pro děti od šesti let od Jana Nejedlého a Petry Lukovicsové. Na konci čeká bonus, kde nahlédnete do humoru dospělých. Kdo se směje, ten se učil. A kdo se směje naposled, ten má dlouhé vedení.
Eva Obůrková: Hravý průvodce Brnem
Hravá dávka devatenácti výletů pro malé i velké, které vás zavedou na Petrov, do Starého Brna, na Špilberk, do Mariánského údolí, na Kamenný vrch i do tajuplného brněnského podzemí. U každé vycházky najdete také pověsti, tipy na zajímavé aktivity, zábavné úkoly a kvízové otázky. Tohoto dvousetstránkového průvodce s barevnými ilustracemi Vojtěcha Šedy využijí nejen rodiny, ale také učitelé či vychovatelé.
Henry Sanderson: Zelená horečka
V posledních letech jsme svědky obrovského tlaku na přechod od fosilních paliv k udržitelným a zeleným variantám: slunečnímu záření, větru, vodní síle, někdy v budoucnu možná i k jaderné fúzi. S těmito zdroji však přichází nová výzva: Jak takovou energii uchovávat a distribuovat, jak ji plně využít? Novinář Henry Sanderson v knize cestuje od Chile přes Kongo až po Čínu, navštěvuje doly, laboratoře a obrovské továrny, zpovídá spekulanty, vědce i miliardáře a snaží se zahlédnout budoucnost, kterou má zelená energie přinést.
Jaroslav Petr: Desatero pohybů
Vážky létají přes oceán z Indie do Mosambiku, i když jejich tělo disponuje zásobou energie jenom na čtyři hodiny letu. Vorvaňovci při potápění do tříkilometrových hloubek stráví pod hladinou skoro čtyři hodiny. Z toho, co o jejich organismu víme, ale vyplývá, že by jim už po hodině ponoru mělo hrozit utonutí. Ve volném pokračování bestselleru Desatero smyslů biolog a popularizátor vědy Jaroslav Petr popisuje nejrozmanitější způsoby pohybu živočichů i extrémní výkony, jakých jsou schopni. Možnosti přesunu z místa na místo, které si zvířata vyvinula, patří totiž k tomu nejúžasnějšímu, co se v přírodě odehrává.
Roger M. Davies, Osamu Ikeno: Japonská mysl
Zasvěcený průvodce, díky němuž mohou čtenáři pochopit aspekty japonské kultury a získat ucelenou představu o japonské společnosti i jejích základních hodnotách. Co například pro Japonce znamená činmoku (mlčení v komunikaci), giri (společenská povinnost), amae (závislost na laskavosti druhých) nebo wabi-sabi (jednoduchost a elegance)? Publikace může sloužit jako úvod do charakteristických rysů japonské společnosti. Je kvalitním zdrojem informací nejen pro obchodníky, cestovatele či studenty, ale pro každého, kdo se zajímá o japonskou kulturu.
Michal Kšiňan: Milan Rastislav Štefánik
V biografické knize s podtitulem Muž, který si povídal s hvězdami se slovenský historik Michal Kšiňan snaží postihnout všechny aspekty osobnosti politika, vojáka a letce M. R. Štefánika. Zkušenosti získané při cestách po celém světě Štefánik uplatnil jak během první světové války, tak především při poválečných vyjednáváních ve prospěch nově se rodícího Československa. Vedle politických aktivit ale autor reflektuje i jeho podíl na utváření slovenské národní identity na přelomu 19. a 20. století. Životopis je založen na zevrubném studiu dochovaných pramenů, včetně dobového tisku, fotografií i soukromých dokumentů.
Pavel Kosatík: Bedřich Smetana – životopis
V roce, kdy si připomínáme dvousetleté výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, vydává spisovatel Pavel Kosatík jeho životopis. Studiem mnoha pramenů dochází k závěru, že faktů o Smetanovi je možná k dispozici dost, ale s ohledem na potřeby naší doby jsme je dostatečně nepromysleli. Nesouhlasí např. s nejčastěji předkládanou tezí o Smetanovi jako zakladateli „pouze“ české hudby a vidí v něm představitele hudby evropské. Autor biografických knih o T. G. Masarykovi či Ferdinandu Peroutkovi se věnuje výrazné hudební osobnosti v širším historickém kontextu a s velkou pečlivostí.
Hans-Åke Lilja: Stephen King – nejen horor
Hans-Åke Lilja jako autor největšího fanouškovského webu informujícího o životě a díle Stephena Kinga nabízí zasvěcený pohled na méně známé stránky tohoto spisovatele. King jako autor dětských knih, herec, rocker nebo režisér? V sedmi kapitolách zjistíte, kde všude se angažuje a že nálepka „král hororu“ ani zdaleka nevystihuje celou šíři jeho aktivit. Kniha obsahuje i dva obsáhlé rozhovory. Stephen King Liljovi odpovídá na řadu otázek týkajících se např. filmových zpracování jeho děl, limitovaných vydání knih, psaní na pokračování či tvorbu obálek.
Jan Jindra, Judita Matyášová: S Kafkou na cestách
Autoři knihy, fotograf a novinářka, navštívili sedm desítek míst v Česku, Rakousku, Německu, Itálii, Švýcarsku a Francii, která jsou spojená s životem Franze Kafky. Jednotlivé lokality vypátrali podle indicií v autorových denících a dopisech. Zajímalo je třeba, proč se slavný spisovatel vydal mezi vyznavače nudismu do německého Jungbornu nebo co ho zaujalo během návštěvy Paříže – kupodivu nikoliv Eiffelova věž, ale jízda metrem. Kniha však není jen průvodcem po místech, která Kafka navštívil během dovolené nebo služebních cest, je především poodhalením málo známé tváře slavného literáta.
Ladislava Chateua: Život, nebo psaní?
Spisovatelka a publicistka Ladislava Chateau představuje Arnošta Lustiga v rozhovorech, jež s ním vedla na sklonku jeho života. Věnují se v nich jeho literárním hrdinkám Kateřině Horovitzové a Ditě Saxové, přibližují jeho vztah k ženám i důvody, proč své texty, tehdy jako jeden z mála, hojně věnoval právě osudům žen v mezních situacích. Své vzpomínky na jeho život i dílo připojili také spisovatelka a autorova manželka Věra Weislitzová, jejich děti Josef a Eva, souputník z lágru i útěku z něj Jiří Justic, rodinný přítel Václav Špale či Lustigova redaktorka Irena Zítková.