Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aj Wej-wej natočil videoklip zesměšňující čínskou státní moc

Magazín

  7:00
PEKING - Dva bezvýrazní vězeňští dozorci sledují čínského výtvarníka Aj Wej-weje, jak jí, spí, chodí, sprchuje se - a dokonce i když sedí na toaletě. To vše v novém videoklipu plném obscénností a metafor, který Aj Wej-wej natočil coby výsměch čínské státní moci.

Aj Wej-wej a jeho slunečnicová semínka z porcelánu foto: ČTK/AP

Videoklip je k heavymetalovému singlu Dumbass, v němž se výtvarný umělec Aj pustil na hudební pole. V klipu se vrací ke své 81 dní trvající vazbě z roku 2011, která byla součástí čínského zákroku proti disentu. Napsala to dnes agentura AP.

V případě Aj Wej-weje úřady sáhly k obvinění z daňových úniků, což bylo všeobecně vnímáno jako trest za jeho aktivismus.

ČTĚTE TAKÉ:

"Lidé, kteří jsou zadržení, utrpí trauma. Všichni, kdo byli věznění, to velmi dobře znají," řekl Aj Wej-wej v Pekingu při premiérovém uvedení klipu. "To je důvod, proč jsme tajně zadržováni, zavazují nám oči, spoutávají nás, nedovolují nám setkat se s právníky a příbuznými. Přemýšlel jsem o tom, jak se z tohoto traumatu zotavit. A napadlo mě použít hudbu, abych veřejnosti předal pocit, který je tak nesmírně tajný a soukromý," dodal.

Aj Wej-wej popudil Peking tím, že použil své umění a popularitu k tomu, aby přitáhl pozornost k nespravedlnostem, k nimž v Číně podle něj dochází, a k potřebě větší otevřenosti a prosazování práva.

Čínský umělec Aj Wej-wej

Čínský umělec Aj Wej-wej

Jeho videoklip líčí necitlivou, pánovitou moc státu, která pošlapává práva jednotlivce. Text obsahuje obscénní urážky a na záznamu se objevují zvířata, která se stala eufemismy v čínské snaze obejít přísnou cenzuru. "Ten klip jsem netočil pro sebe a nezpívám ho pro sebe," řekl Aj Wej-wej.

"Je určen všem lidem, kteří nemají příležitost sami se hájit, a kteří ji nikdy mít nebudou. Nejde jen o jednu generaci. Za posledních 60 let zde byl bezpočet lidí, kteří byli zabiti nebo vykázáni z domů a dokonce i umučeni." Dumbass je prvním singlem z chystaného alba, které Aj Wej-wej nazval Divina Commedia (Božská komedie) podle Danteho slavného díla. Jde také o odvolávku na přezdívku "Aj Bůh", kterou Aj Wej-wejovi dali jeho přívrženci. Texty Aj napsal sám a rovněž debutoval coby zpěvák. Hudbu složil jeho přítel, rocker Cuo-siao Cu-čou.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat