Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akt Polanského s manželkou se prodal v aukci za 11 tisíc dolarů

Lidé

  11:43
NEW YORK - Fotografický akt filmového režiséra Romana Polanského a jeho brutálně zavražděné manželky Sharon Tateové se prodal v pondělní dražbě aukční síně Christie's za 11.250 dolarů - v přepočtu zruba 194 tisíc korun. Dražil se i obraz Michaela Jacksona v brnění na koni, prodal se v přepočtu za 3 miliony korun.

Fotografický akt Romana Polanského.

Zájem o snímek nepochybně podnítilo nedávné zatčení slavného režiséra kvůli sexuálnímu deliktu z roku 1977. Očekávaná cena se pohybovala mezi 8 a 12 tisíci dolary. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Autorem zmíněného aktu je britský fotograf David Baliey, který pár vyfotil v roce 1969. O několik měsíců později byla herečka Tateová společně se čtyřmi dalšími lidmi zavražděna následovníky známého masového vraha Charlese Mansona. V roce 1988 mohla snímek vidět veřejnost na putovní výstavě.

Velký portrét (84,4 cm krát 83,8 cm) na bromostříbrném papíře zobrazuje dvojici od pasu nahoru. Manželé se objímají a hledí přímo do objektivu.

"Bailey znal Polanského velmi dobře, i proto, že sám měl ambice stát se režisérem. V roce 1966 také skutečně natočil třicetiminutový krátký film, který se ovšem promítá jen zřídka," podotkl Philippe Garner z aukční síně Christie's.

Obraz Jacksona v brnění na bílém koni byl prodán za tři miliony korun

Za 175 tisíc dolarů (asi tři miliony korun) se prodal obraz, na němž je zachycen americký zpěvák Michael Jackson v brnění na bílém koni. Kupcem je jistý německý sběratel, řekla Kathy Graysonová z newyorské galerie Deitch Projects.

Obraz Michaela Jacksona v brnění na bílém koni.

Jackson si malbu objednal v roce 2008 u newyorského umělce Kehinda Wileyho, ale zemřel dříve, než mohl dílo vidět. Zpěvák, který náhle zemřel letos 25. června, si nestačil ani vybrat námět obrazu, který malíř nakonec dojednal s Jacksonovým okolím.

Obraz byl nazván Jezdecký portrét Filipa II., protože je inspirován stejnojmenným dílem, které na počest španělského krále z 16. století vytvořil mistr Peter Paul Rubens (1577-1640).

Na obraze o rozměrech 3,51 a 3,10 metru je Jackson s vlajícími vlasy a pláštěm, oděn ve zlatočerném brnění a na bílém koni, který se lehce vzpíná. Bývalý král popu má nad hlavou vavřínový věnec držený dvěma anděly.

Šestasedmdesátiletý Polanski je v současnosti v domácím vězení na své horské chatě ve švýcarském zimním středisku Gstaad, kde čeká na rozhodnutí, zda ho Bern vydá americké justici. V USA režisérovi hrozí až dvouleté vězení za sex s třináctiletou dívkou.

Podle Garnera soudní případ režiséra, který je držitelem Oscara za film Pianista a je autorem dalších světoznámých snímků jako Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť či Hořký měsíc, do jisté míry přitáhl pozornost kupců k fotografii.

"Domnívám se, že tyto zprávy přiměly lidi více přemýšlet o něm a o jeho příběhu, a snad i věnovat tomuto snímku více pozornosti, než by tomu bylo za normálních okolností," řekl.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!