Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Albrightová hájí udělení Nobelovy ceny Obamovi. Prý ho to povzbudí

Magazín

  7:22
PHOENIX - Bývalá americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová hájí nedávné udělení Nobelovy ceny za mír americkému prezidentovi Baracku Obamovi, jež ve světě vyvolalo rozporné reakce. Podle ní má ocenění Obamu povzbudit k tomu, aby se dál angažoval v mezinárodních záležitostech.

Barack Obama získal Nobelovu cenu míru. foto: AFP

Albrightová to v pondělí podle místního listu East Valley Tribune řekla ve Phoenixu, kde od Arizonské ženské nadace získala cenu za celoživotní dílo.

"Na základě svých zkušeností můžu upřímně říct, že jsem zažila několik období, kdy se Amerika neangažovala a staly se strašlivé věci. A když se angažovala, věci se měnily," podotkla Albrightová. Cena tak prý nemá povzbudit jenom Obamu, ale i Američany, aby pochopili, jaká je jejich role ve světě.

Americká politička, která byla první ministryní zahraničí v historii Spojených států a která je zastánkyní jejich aktivní role ve světě, rovněž podotkla, že nikdo nikdy neví, co se přesně děje v hlavách členů Nobelova výboru, jenž cenu uděluje. Podle ní ale Obama cenu rozhodně neobdržel náhodou.

Albrightové také míní, že za udělením ceny nebyla jen naděje v budoucí činy. Připomněla v této souvislosti klíčové Obamovy projevy v Káhiře a Praze. Zatímco v Egyptě vyzval k nové fázi vztahů s muslimských světem, v hlavním městě České republiky poprvé podrobně představil svou vizi světa bez jaderných zbraní.

Obama obdržel Nobelovu cenu za mír minulý pátek. Rozhodnutí Nobelova výboru bylo překvapivé a vyvolalo řadu nesouhlasných reakcí. Kritici upozorňovali hlavně na to, že Obama pro mír ještě nic konkrétního nevykonal. Předseda výboru Thorbjörn Jagland později kritiku pátečního odmítl s tím, že Obama letos na světě udělal pro mír nejvíc.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!