Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alžběta II. a tři generace následníků. Unikátní snímek na známku vyšel k jubileu královny

Lidé

  13:53
LONDÝN - Britská královská rodina zveřejnila snímek, na němž pózuje královna Alžběta II. společně se svým synem princem Charlesem, svým vnukem princem Williamem a pravnukem princem Georgem. Jedná se o unikátní snímek, jelikož se britský panovník a tři generace následníků trůnu naposled setkali před více než sto lety.

Britská královna Alžběta II. a následníci trůnu na novém oficiálním snímku královské rodiny foto: Ranald Mackechnie/Royal Mail

Fotografie byla pořízena Ranald Mackechniem a bude použita na známky, které budou vydány k příležitosti devadesátých narozenin královny Alžběty II., které nejdéle vládnoucí britská panovnice oslaví 21. dubna.

Vládla za Churchilla i Camerona. Alžběta II., nejdéle panující monarcha

Snímek byl fotografován v Bílém salónku Buckinghamského paláce v létě roku 2015. Všichni členové královské rodiny jsou na fotografii v modro bílých barvách. Členové královské rodiny jsou vyfotografováni tak, aby se jejich tváře daly použít na známky. Jen princi Georgovi se muselo trochu pomoci. Proto stojí na stoličce a drží za ruku svého otce prince Williama.

Královna Alžběta II. a následníci trůnu princ Charles (vlevo), princ George...
Královna Alžběta II. během slavnostního zahájení jednání Parlamentu po volbách.

Na sérii známek, která vyjde k životnímu jubileu královny, je zachycena Alžběta jako člověk i jako panovnice. Na jedné známce je například k vidění společně se svým otcem Jiřím VI. nebo pózuje se svými dětmi Charlesem a Annou. Na další ji pak mohou lidé vidět například s Nelsonem Mandelou.

Alžběta II. vládne ve Velké Británii od roku 1953, kdy předčasně zemřel její otec král Jiří VI. Je nejdéle vládnoucím britským panovníkem v dějinách a také nejstarším panovníkem, který v Británii vládl.

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat