Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americký herec a zpěvák Belafonte dostal humanitárního Oscara

Lidé

  6:30
LOS ANGELES - Americký herec a zpěvák Harry Belafonte dostal v sobotu čestného Oscara za humanitární činnost. Při této příležitosti 87letý Belafonte vyjádřil podle agentury Reuters naději, že umělci pomohou světu obnažovat tu „lepší stranu lidstva“.

Harry Belafonte se proslavil i tím, že v letech 1954 až 1961 odmítal vystupovat na americkém Jihu na protest proti uplatňování rasové segregace. foto: ČTK

„Být odměněn svými vrstevníky za svou práci, lidská práva, občanská práva, mír... Dovolte mi, abych to řekl takhle: Mohutně to tlumí hřmění nepřítele,“ řekl Belafonte. Obecně umělce označil za „relevantní hlas civilizace“, a vyjádřil naději, že pomohou světu k tomu, aby „viděl lepší stránku“ lidského druhu.

Belafonte získal Humanitární cenu Jeana Hersholta, kterou loni za dlouholeté humanitární aktivity obdržela také americká herečka Angelina Jolie.

Harry Belafonte se proslavil i tím, že v letech 1954 až 1961 odmítal vystupovat...
Susan Sarandonová a Harry Belafonte.
Během proslovu za Belafontem přišel herec Sidney Poitier.
Belafonte a další ocenění: japonský animátor Hajao Mijazaki, francouzský...

Harry Belafonte, americko-karibská hvězda éry Elvise Presleyho, patřil před půlstoletím k nejznámějším umělcům Ameriky a dodnes se řadí mezi celebrity. Hlavní náplní jeho života je už dlouho boj za lidská práva a rasovou rovnoprávnost.

Spolupráce s Martinem Lutherem Kingem

V 60. letech spolupracoval Belafonte s černošským vůdcem Martinem Lutherem Kingem. V roce 1985 zorganizoval a produkoval nahrávku písně We Are the World, na níž se podílelo 45 zpěváků. Výtěžek ve výši 70 milionů dolarů byl použit na pomoc Africe postižené hladomorem.

Populární umělec se proslavil i tím, že v letech 1954 až 1961 odmítal vystupovat na americkém Jihu na protest proti uplatňování rasové segregace.

Další držitelé čestných Oscarů

Ocenění obdrželi také v sobotu tři další umělci a tvůrci, kteří hluboce ovlivnili Hollywood: irská herečka Maureen O’Harová (94), japonský animátor Hajao Mijazaki (73) a francouzský scenárista Jean-Claude Carriere (83).

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...