Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Anna Masaryková byla vždy hrdá na svůj rod

Lidé

  17:26
PRAHA - Včera uplynulo sto let ode dne, kdy se narodila Anna Masaryková. V životě historičky umění a vnučky T. G. Masaryka se zrcadlí dějiny českého národa 20. století se vším pěkným i nepěkným, co s sebou přinesly.

Anna Masaryková na zahájení výstavy v Topičově salonu v roce 1939 foto: ČTK

Annu Masarykovou (1911–1996) i její sestru Herbertu (1915–1996) si mnozí pamatují z různých slavnostních příležitostí po roce 1989, na nichž byl připomínán odkaz T. G. Masaryka. Dvě bělovlasé stařenky se staly symbolem hodnot, ke kterým se česká společnost i její nová politická reprezentace tehdy začala manifestačně vracet. Podobná rehabilitace přišla až v samém závěru jejich životů plných komplikací.

Anna Masaryková se sestrou Herbertou na přednášce v roce 1990

V rodu Masaryků nebyla nouze o silné osobnosti, vztahy vymykající se dobovým konvencím a bohužel i o předčasná úmrtí. Matkou Anny Masarykové byla Milena Slavíčková, vdova po známém malíři Antonínu Slavíčkovi. Po jeho dobrovolné smrti si ji vzal jeho přítel, syn T. G. Masaryka malíř Herbert Masaryk. V rodině se tento sňatek nesetkal s vřelým přijetím. Herbert vyženil tři děti a narodily se mu další čtyři, z nichž se však dospělosti dožily jen Anna s Herbertou.

ČTĚTE TAKÉ:


Sám Herbert Masaryk zemřel v roce 1915 na skvrnitý tyfus. Milena Slavíčková Masaryková se tak ve svých 39 letech stala podruhé vdovou. Rodinu, ve které Anna vyrůstala, řídila železnou rukou. Její heslo bylo: "Trp kozáče, budeš atamanem."

Feministický pohled na historii umění
Anna Masaryková studovala dějiny umění na pražské Filozofické fakultě v letech 1931–1936. Mezi její učitele patřil Vojtěch Birnbaum nebo Antonín Matějček. Krátce byla členkou Spolku výtvarných umělců Mánes, přispívala do Volných směrů a účastnila se aktivit Kruhu výtvarných umělkyň. Její esej Účast ženy ve výtvarném umění z roku 1935 je pozoruhodnou ukázkou feministického pohledu na historii umění. Během druhé světové války psala o pražské historické architektuře. Protektorátní úřady ji sledovaly, ale nechaly na pokoji.

Pocta Slavíčkovi i Chagallovi
Od roku 1945 až do konce šedesátých let pracovala v Národní galerii v Praze. Nejdřív jako historička umění, v padesátých letech byla z kádrových důvodů přeřazena do archivu. I tak však připravila řadu výstav a napsala několik monografií a katalogů. Později měla na starost sbírku francouzského moderního umění.

Je autorkou monografií o Janu Slavíčkovi (1946) a Josefu Mařatkovi (1958), v roce 1963 pak vyšla její studie o českém sochařství 19. a 20. století. Psala i o Josefu Šímovi, Ottu Gutfreundovi nebo Marcu Chagallovi.

Hrdá na svůj rod
Pamětníci na Annu Masarykovou vzpomínají jako na milou a laskavou ženu, která si však od neznámými lidí udržovala odstup. Na svůj původ byla hrdá, ale ostýchala se ho jakkoliv zdůrazňovat. To, že byl důvodem ústrků z oficiálních míst, brala jako nutnou daň dějinám. Byla jí vlastní masarykovská střízlivost, i když vztah k její vlastní rodinné tradici zdaleka nebyl bez problémů. Komplikoval jí život za každého režimu.

Masarykův syn Jan, vnučka Anna, TGM, dcera Alice a Olga při Masarykově abdikaci

I mezi oběma sestrami, vzhledem k jejich zcela odlišným povahám, nebyla vždy jen idyla. Přesto Anna s Herbertou pravidelně dvakrát ročně navštěvovaly hrob T. G. Masaryka, na výroční narození i úmrtí. Vývoj po listopadu 1989 představoval pro obě satisfakci.  Anna Masaryková zemřela 18. března 1996. Sestra Herberta nedlouho poté, 30. září 1996.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!