Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Atentátník na papeže v knize prozradil pravdu o útoku

Magazín

  21:34
ŘÍM - Celou pravdu o pozadí atentátu z května 1981 na tehdejšího papeže Jana Pavla II. prý ve své knize prozradil útočník Turek Mehmet Ali Agca. Publikace se má v knihkupectvích objevit během tří měsíců, uvedl Agca podle APA v interview pro italský magazín Gente. Motiv činu, při kterém byl papež vážně raněn, je dosud neznámý.

Papež Jan Pavel II. odpouští Mehmetu Ali Agcovi, který se ho pokusil zastřelit. foto: Reprofoto

"V září 1980 se mnou v Curychu navázal kontakt zahraniční agent tajné služby. (...) Hodně se spekulovalo o strůjcích atentátu - od bulharské tajné služby, KGB, CIA, Vatikánu či mafie. Jen já znám pravdu a odhaluji ji ve své knize. Mohu říci, že objednávka pocházela z cizího státu a cílem mělo být papeže zranit, ne zabít," řekl v interview podle DPA Agca, který strávil ve vězení v Itálii a v Turecku téměř 30 let. "Slíbili mi, že budu po několika letech v žaláři propuštěn na svobodu, ale věci se nakonec seběhly jinak," konstatoval Turek.

Agca postřelil hlavu katolické církve 13. května 1981 v Římě. Zadržen byl okamžitě po činu a v červenci téhož roku odsouzen na doživotí. Jen pár dnů po atentátu papež Agcovi veřejně odpustil a v roce 1983 ho navštívil v cele.

"Řekl jsem papeži, že lituji, že jsem mu způsobil bolest. Nyní jsem přesvědčen o tom, že tento papež byl jasnou hvězdou pro lidstvo uvržené do temnoty a nejobdivuhodnější osobností 20. století", prohlásil podle APA dvaapadesátiletý Agca.

V roce 2000 dostal Agca milost od italského prezidenta. Poté si v Turecku odpykával ve vězení trest za vraždu známého tureckého novináře, kterého v roce 1979 zabil údajně na pokyn ultranacionalistické skupiny Šedých vlků.

Vojenští lékaři, kteří jej v roce 2006 zkoumali, konstatovali těžkou poruchu osobnosti a asociální chování. Z věznice v Ankaře byl propuštěn v lednu 2010.

K motivu svého tehdejšího činu Agca nejdříve uváděl, že jednal sám. Později tvrdil, že si ho najala bulharská tajná služba. Ta údajně jednala z pověření sovětské tajné služby, která se obávala rozdmýchání protikomunistických revolt kvůli papežově podpoře disentu v tehdejších satelitech Sovětského svazu. Nakonec Agca tuto verzi popřel. Poté dokonce z vězení prohlásil, že "bez pomoci některých kněží a kardinálů by útok nikdy nemohl provést".

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat