Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australanka žije v koruně eukalyptu. Protestuje proti kácení lesů

Lidé

  10:45
SYDNEY - Ochránkyně přírody Miranda Gibsonová žije 12 měsíců v koruně eukalyptu v Tasmánii a prožije tam už druhé Vánoce. Protestuje tak proti plánům na kácení tasmánských lesů. Do koruny se dívka vyšplhala s pomocí lan loni 14. prosince a od té doby se její noha nedotkal země.
Eukalyptus,ilustrační foto.

Eukalyptus,ilustrační foto. foto: Wikipedia.org

Jídlo si tahá lany nahoru a odpad spouští dolů. Energii jí poskytuje solární panel, který jí umožňuje uvařit si i udržet v chodu počítač.

Její jediné poselství zní: Tento les potřebuje ochranu. "Sedím tady na té plošině 60 metrů nad zemí. Premiérka Julia Gillardová před čtyřmi měsíci slíbila, že tyto stromy kolem mne budou chráněny," říká Gibsonová do kamery a ukazuje na koruny v okolí.

Patří k aktivistům, kteří vedou kampaň proti kácení v tasmánských lesích. Vláda tvrdí, že mnohé oblasti jsou chráněny, ale také to, že těžba dřeva poskytuje lidem práci.

Australanka Miranda Gibsonová.

Gibsonová je přesvědčená, že neprožila rok života ve svém hnízdě nadarmo. "Byl to neuvěřitelný a úžasný rok tady nahoře... Zůstanu tady, dokud se tomuto lesu nedostane ochrany, kterou potřebuje," říká pro BBC. Jenomže někdy je to náročné - zrovna na Mirandiny narozeniny začalo sněžit.

Dole na zemi její kolegové protestují obvyklejším způsobem. Dohoda, která by splnila jejich požadavky, ale zatím není v dohledu. Takže Miranda říká, že je připravena strávit v koruně nejen další Vánoce, ale třeba i další rok.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat