Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bahrajnské klenoty pro hraběnku Brity zlobí

Lidé

  7:00
Snachu britské královny hraběnku Sophie kritizují za to, že přijala šperky od bahrajnského režimu.

Hraběcí pár. Sophie s manželem Edwardem na snímku z loňského dubna. foto: Reuters

Pro prince Edwarda, nejmladšího syna britské královny Alžběty II., a jeho manželku Sophie to byla rutinní návštěva. Na cestě do Afghánistánu, kam jeli před vánočními svátky podpořit britské vojáky, se zastavili na dvoře bahrajnského krále, kde se zúčastnili banketu. A jak to při podobných příležitostech bývá zvykem, dvojice byla bohatě obdarována. Nikdo by se nad tím zřejmě nepozastavil, nebýt toho, že bahrajnský režim nechvalně proslul krutým potlačováním demonstrací v rámci nedávných nepokojů v arabském světě.

Hraběnka Sophie si podle britského listu The Daily Mail z Bahrajnu odvezla dvě sady okázalých klenotů, které jí věnovali král šajch Hamad bin Ísá Chalífa a premiér šajch Chalífa bin Salmán Chalífa, a také stříbrný pohár osázený perlami od korunního prince. S prázdnou neodešel ani princ Edward, který mimo jiné obdržel hedvábný koberec, pero a hodinky. Hodnota darů zůstává prozatím utajena.

Ochránci lidských práv, ale také někteří britští politici se kvůli tomu teď pustili do královské rodiny. "Buckinghamský palác by měl tyto dary poslat zpátky nebo je prodat a výtěžek věnovat obětem bahrajnské represe," prohlásil bývalý ministr pro evropské záležitosti Denis MacShane. "Jsem si jistý, že královská rodina má dost vlastních šperků. Není to vina Sophie, že se dostala do této trapné situace. Obávám se, že pokud dojde na mezinárodní vztahy, diamanty nejsou nejlepším přítelem dívky," poznamenal s odkazem na známou píseň Marilyn Monroe (Diamonds Are a Girl’s Best Friend - pozn. red.).

"Je těžké pro takovou věc najít ospravedlnění. Vypadá to, že Bahrajn si od nás chce koupit přízeň," dodal labouristický poslanec Paul Flynn.

Bahrajn byl jednou ze zemí, které loni zasáhla vlna arabského jara. Většinové šíitské obyvatelstvo požadovalo větší politickou svobodu po vládnoucí sunnitské menšině. Jejich protesty však byly tvrdě potlačeny. Podle odhadů přitom zemřelo na pět desítek lidí, tisíce dalších potkalo vězení či kruté mučení.

"Způsob, jakým bahrajnská vláda zadržovala, věznila a mučila protestující, je odsouzeníhodný. Lidé by si měli dávat velmi dobrý pozor na kontakty z bahrajnskou královskou rodinou," komentovala nynější skandál labouristická poslankyně pověřená oblastí mezinárodních vztahů Ann Clwydová.

Britská královská rodina udržovala styky s bahrajnskými monarchy již v minulosti, debaty se však okolo toho rozhořely až v poslední době. Bahrajnský král například v roce 2010 seděl po boku britské vládkyně Alžběty na dostizích v Ascotu a Bahrajn navštívili už oba Edwardovi starší bratři - princové Charles a Andrew. Bahrajnský korunní princ Salmán bin Hamad bin Ísá Chalífa byl rovněž mezi pozvanými hosty na loňskou svatbu prince Williama a Kate Middletonové, ale nakonec na ni právě kvůli nepokojům nepřijel.

Buckinghamský palác včera hraběnku Sophie hájil s tím, že věci, které získají členové královské rodiny darem, se automaticky stávají majetkem královské sbírky a nikoli osobním předmětem obdarovaného. Co se stane s kontroverzními šperky, se prozatím neví.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!