Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bob Dylan a Joan Baezová zahráli Obamovi na koncertě v Bílém domě

Lidé

  9:12
WASHINGTON - Písničkáři Bob Dylan a Joan Baezová byli hvězdami koncertu na oslavu amerického hnutí za lidská práva a rasovou rovnoprávnost, který se konal v úterý večer místního času v Bílém Domě.

Bob Dylan foto: VictoriaReprofoto

Americký prezident Barack Obama vzdal hold všem umělcům, kteří v pořadu vystoupili a zpívali o boji za lidská práva v 60. letech.

"Hnutí za lidská práva bylo hnutím podporovaným hudbou, bylo inspirováno biblí a vyostřeno protestsongy o nespravedlnosti, kterou bylo třeba napravit," řekl první prezident tmavé pleti v Bílém domě.

"Toto hnutí rozšířili folkoví umělci, jako jedna newyorská imigrantka a jeden mladý písničkář z Minnesoty," řekl Obama s narážkou na Baezovou a Dylana, kteří zpívali o těžkostech a nadějích lidí.

Obama připomněl protesty a pokojné pochody vedené Martinem Lutherem Kingem, které nakonec vedly ke zrušení rasové segregace v USA.

Řekl, že aktivisti bojující za občanská práva byli inspirováni spirituály a svou prací připravili cestu k větší spravedlnosti v Americe, která pak umožnila při volbách v roce 2008 psát nové dějiny. "Dnes slavíme hudbu tohoto hnutí," řekl Obama.

Kromě Boa Dylana a Joan Baezové, kterým je dnes 68 respektive 69 let, na koncertu vystoupili zpěváci Natalie Coleová, Jennifer Hudsonová, John Legend, Smokey Robinson, Seal a John Mellencamp. Představila se i slavná gospelová skupina Blind Boys of Alabama, kterou tvoří nevidomí zpěváci a která v roce 2008 vystoupila i v Praze.

Joan Baezová a Václav Havel na koncertě v Praze 17.11.2006.

Koncert se původně měl konat ve středu večer místního času (od čtvrtečních 02:00 SEČ). Kvůli "nepřízni počasí" se ale uskutečnil o 24 hodin dříve.

Washington v sobotu zasáhla největší sněhová nadílka za posledních 90 let a meteorologové na dnešní noc a středu předpovídají další sněhové srážky.

Hnutí za občanské svobody se od poloviny 50. do konce 60. let ve Spojených státech snažilo zejména na jihu země ukončit rasovou diskriminaci a zrovnoprávnit černochy s bílou populací. Jeho nejvýznačnější postavou je reverend Martin Luther King.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat