Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bob Dylan a Joan Baezová zahráli Obamovi na koncertě v Bílém domě

Magazín

  9:12
WASHINGTON - Písničkáři Bob Dylan a Joan Baezová byli hvězdami koncertu na oslavu amerického hnutí za lidská práva a rasovou rovnoprávnost, který se konal v úterý večer místního času v Bílém Domě.

Bob Dylan foto: VictoriaReprofoto

Americký prezident Barack Obama vzdal hold všem umělcům, kteří v pořadu vystoupili a zpívali o boji za lidská práva v 60. letech.

"Hnutí za lidská práva bylo hnutím podporovaným hudbou, bylo inspirováno biblí a vyostřeno protestsongy o nespravedlnosti, kterou bylo třeba napravit," řekl první prezident tmavé pleti v Bílém domě.

"Toto hnutí rozšířili folkoví umělci, jako jedna newyorská imigrantka a jeden mladý písničkář z Minnesoty," řekl Obama s narážkou na Baezovou a Dylana, kteří zpívali o těžkostech a nadějích lidí.

Obama připomněl protesty a pokojné pochody vedené Martinem Lutherem Kingem, které nakonec vedly ke zrušení rasové segregace v USA.

Řekl, že aktivisti bojující za občanská práva byli inspirováni spirituály a svou prací připravili cestu k větší spravedlnosti v Americe, která pak umožnila při volbách v roce 2008 psát nové dějiny. "Dnes slavíme hudbu tohoto hnutí," řekl Obama.

Kromě Boa Dylana a Joan Baezové, kterým je dnes 68 respektive 69 let, na koncertu vystoupili zpěváci Natalie Coleová, Jennifer Hudsonová, John Legend, Smokey Robinson, Seal a John Mellencamp. Představila se i slavná gospelová skupina Blind Boys of Alabama, kterou tvoří nevidomí zpěváci a která v roce 2008 vystoupila i v Praze.

Joan Baezová a Václav Havel na koncertě v Praze 17.11.2006.

Koncert se původně měl konat ve středu večer místního času (od čtvrtečních 02:00 SEČ). Kvůli "nepřízni počasí" se ale uskutečnil o 24 hodin dříve.

Washington v sobotu zasáhla největší sněhová nadílka za posledních 90 let a meteorologové na dnešní noc a středu předpovídají další sněhové srážky.

Hnutí za občanské svobody se od poloviny 50. do konce 60. let ve Spojených státech snažilo zejména na jihu země ukončit rasovou diskriminaci a zrovnoprávnit černochy s bílou populací. Jeho nejvýznačnější postavou je reverend Martin Luther King.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...