Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bob Dylan si Nobelovu cenu osobně nepřevezme, má jiné povinnosti

Magazín

  17:31
STOCKHOLM - Americký zpěvák a básník Bob Dylan se osobně nezúčastní prosincového slavnostního předávání Nobelových cen ve Stockholmu. Podle Švédské akademie se omluvil kvůli jiným závazkům. Dylan letošní prestižní ocenění za literaturu obržel za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

Bob Dylan foto: Sony / Columbia

„Přál by si, aby mohl cenu převzít osobně, ale bohužel mu to nedovolují jiné závazky,“ uvedla Švédská akademie, které Dylan své rozhodnutí sdělil v dopise. „Zdůraznil, že se cítí být udělením Nobelovy ceny poctěn,“ stojí zároveň v prohlášení akademie.

Bob Dylan
Time Out of Mind

Dylan se dlouhou dobu ke svému ocenění nevyjadřoval. Až na konci října po více než dvou týdnech ukončil mlčení a oznámil, že Nobelovu cenu přijímá.

„Že laureát Nobelovy ceny nemůže do Stockholmu přicestovat, aby převzal ocenění, je neobvyklé, nikoli ale výjimečné,“ uvedla rovněž akademie. Jedinou podmínkou udělení ceny, kterou si akademie dnes stanovila, je, že Dylan uspořádá tradiční čtení ze svých textů a to do půl roku od slavnostní ceremonie ve švédské metropoli. Tradičně se čtení oceněných autorů koná v týdnu před udílením cen.

Americký písničkář nebude ale zdaleka jediným oceněným, který si Nobelovu cenu za literaturu nepřevzal ve Stockholmu osobně. Například rakouská autorka Elfriede Jelineková odmítla účast na slavnostní ceremonii v roce 2004 s odkazem na špatný psychický stav a strach z davů. Ze zdravotních důvodů se slavnosti nezúčastnili ani Harold Pinter, Doris Lessingová či Alice Munroová. Za poslední jmenovanou ji - stejně jako za jediného českého laureáta ceny za literaturu Jaroslava Seiferta v 80. letech - převzala ve Stockholmu dcera.

Mezi oceněnými se ale nalezli i tací, kteří cenu zcela odmítli. Na nátlak sovětského vedení tak učinil v 50. letech Boris Pasternak. O šest let později ji odmítl i Jean-Paul Sartre. Francouzský spisovatel ale nepřijímal z principu žádná ocenění.

Spolu s cenami za lékařství, fyziku, chemii a ekonomii se Nobelova cena za literaturu předává ve Stockholmu, zatímco ocenění za mír v Oslu. V obou případech se ceremoniály konají 10. prosince, tedy ve výročí dne úmrtí švédského chemika a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, jenž ve své závěti rozhodl o vzniku ceny za důležité vědecké objevy, literární počiny či za podíl na zajištění míru.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat