Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o sedmimiliardté dítě. Tohle jsou kandidáti

Magazín

  7:00
Adnan Mevič byl v roce 1999 označen jako šestimiliardtý obyvatel Země. O jeho nástupci se vedou spory.

Filipínka Danica May Camachová z Manily je jednou z kandidátek na dítě číslo 7 000 000 000. foto: Reuters

Filipínci jsou skálopevně přesvědčeni, že dítě, které si v pondělí připsalo symbolickou číslovku 7 miliard, se narodilo v hlavním městě Manile jen pár chvil před nedělní půlnocí. Malá Danica May (v překladu ranní hvězda) váží pouhých 2,5 kilogramu a jejími rodiči jsou Camille Dalura a Florante Camachovi. Podle místního tisku jí přišli pogratulovat lidé z OSN, přinesli malý dort a příspěvek na studia.

Jenže další miminko, které překročilo významný milník, hlásí také Indie. Nargis Jadavová spatřila světlo světa v tamní nejlidnatější a zároveň velmi chudé provincii Uttarpradéš.

Kandidáti na obyvatele číslo 7 000 000 000.

Do třetice si "titul sedmimiliardtého pozemšťana" nárokuje Rusko. Může jím být Pjotr Nikolajev z Kaliningradu, ale také Alexandr z Petropavlovska Kamčatského na ruském Dálném východě. A tím výčet zdaleka nekončí.

Organizace spojených národů vyhlásila 31. říjen 2011 dnem, kdy počet lidí na planetě přesáhl sedm miliard. Tahanice o to, kdo bude mít potomka s onou kulatou číslovkou, jsou však podle odborníků naprosto nesmyslné. Není v silách lidstva určit přesný počet obyvatel Země, a tudíž je docela dobře možné, že sedmimiliardté dítě už běhá po světě, nebo se naopak ještě nenarodilo.

Neposlali ani přání

To však mnohé rodiče neodradilo. Někteří z nich možná měli před sebou záběry z 12. října roku 1999, kdy se v sarajevské nemocnici narodil bosenský chlapec Adnan Mevič, který završil populační šestou miliardu. Tehdejší generální tajemník OSN Kofi Annan za ním přijel jen dva dny po porodu a osobně si ho pochoval.

Kandidáti na obyvatele číslo 7 000 000 000

  • Rus Pjotr Nikolajev z Kaliningradu
  • Filipínka Danica May Camachová z Manily
  • Indka Nargis Jadavová z provincie Uttarpradéš

Díky čemu se novorozeněti tohoto privilegia dostalo? Podle televizní stanice ABC bylo krátce po jugoslávské válce a zvolení dítěte ze Sarajeva mělo symbolizovat naději pro lepší budoucnost. Rodiče chlapce dokonce pojmenovali po Annanovi - našli muslimské jméno, které se tomu jeho co nejvíce přibližovalo. Dlužno říci, že Adnanovi tato pozornost v životě zatím nijak nepomohla. Tříčlenná rodina dnes žije v jednopokojovém bytě, otec je vážně nemocný a matka přišla před třemi lety o zaměstnání. Nemají dostatek peněz ani na živobytí, ani na lékařskou péči. "Nikdy více jsme už o OSN neslyšeli. Nedali nám nic, neposlali ani narozeninové přání," postěžovala si ABC matka dvanáctiletého chlapce.

"Publicita mi šla na nervy"

Z bývalé Jugoslávie pochází i Mevičův "předchůdce" - Chorvat Matej Gašpar. Narodil se 11. června 1987 a dostal symbolickou číslovku 5 miliard. I jeho do Záhřebu přijel navštívit generální tajemník OSN Javier Pérez de Cuéllar. Datum, kdy se narodil, bylo později vyhlášeno Světovým dnem populace. Dnes je mu čtyřiadvacet a jako většina mladých Chorvatů žije v bytě se svými rodiči. Jinak se ale podle svých slov má dobře. Dokončil střední školu, pokračuje ve studiu chemie na univerzitě, a k tomu pracuje v soukromé firmě. Jeho velkým koníčkem je potápění.

A jak jemu změnila život volba OSN a občasný zájem ze strany novinářů? Nejdřív ta odpovědnost visela na jeho matce, po dovršení dospělosti toto "břemeno" převzal on. "Vždycky mi to šlo spíš na nervy. Nikdy jsem z toho neměl žádný profit. To, co jsem v životě udělal, jsem dokázal sám," řekl Matej chorvatské odnoži Rádia Svobodná Evropa. OSN pro letošek odmítla vybrat jedno z nově narozených dětí a raději vyzvala světové země, aby si ho zvolily samy. Možná se chce vyhnout nařčením, že se o sedmimiliardté dítě příliš nestará.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...