Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boj o sedmimiliardté dítě. Tohle jsou kandidáti

Lidé

  7:00
Adnan Mevič byl v roce 1999 označen jako šestimiliardtý obyvatel Země. O jeho nástupci se vedou spory.

Filipínka Danica May Camachová z Manily je jednou z kandidátek na dítě číslo 7 000 000 000. foto: Reuters

Filipínci jsou skálopevně přesvědčeni, že dítě, které si v pondělí připsalo symbolickou číslovku 7 miliard, se narodilo v hlavním městě Manile jen pár chvil před nedělní půlnocí. Malá Danica May (v překladu ranní hvězda) váží pouhých 2,5 kilogramu a jejími rodiči jsou Camille Dalura a Florante Camachovi. Podle místního tisku jí přišli pogratulovat lidé z OSN, přinesli malý dort a příspěvek na studia.

Jenže další miminko, které překročilo významný milník, hlásí také Indie. Nargis Jadavová spatřila světlo světa v tamní nejlidnatější a zároveň velmi chudé provincii Uttarpradéš.

Kandidáti na obyvatele číslo 7 000 000 000.

Do třetice si "titul sedmimiliardtého pozemšťana" nárokuje Rusko. Může jím být Pjotr Nikolajev z Kaliningradu, ale také Alexandr z Petropavlovska Kamčatského na ruském Dálném východě. A tím výčet zdaleka nekončí.

Organizace spojených národů vyhlásila 31. říjen 2011 dnem, kdy počet lidí na planetě přesáhl sedm miliard. Tahanice o to, kdo bude mít potomka s onou kulatou číslovkou, jsou však podle odborníků naprosto nesmyslné. Není v silách lidstva určit přesný počet obyvatel Země, a tudíž je docela dobře možné, že sedmimiliardté dítě už běhá po světě, nebo se naopak ještě nenarodilo.

Neposlali ani přání

To však mnohé rodiče neodradilo. Někteří z nich možná měli před sebou záběry z 12. října roku 1999, kdy se v sarajevské nemocnici narodil bosenský chlapec Adnan Mevič, který završil populační šestou miliardu. Tehdejší generální tajemník OSN Kofi Annan za ním přijel jen dva dny po porodu a osobně si ho pochoval.

Kandidáti na obyvatele číslo 7 000 000 000

  • Rus Pjotr Nikolajev z Kaliningradu
  • Filipínka Danica May Camachová z Manily
  • Indka Nargis Jadavová z provincie Uttarpradéš

Díky čemu se novorozeněti tohoto privilegia dostalo? Podle televizní stanice ABC bylo krátce po jugoslávské válce a zvolení dítěte ze Sarajeva mělo symbolizovat naději pro lepší budoucnost. Rodiče chlapce dokonce pojmenovali po Annanovi - našli muslimské jméno, které se tomu jeho co nejvíce přibližovalo. Dlužno říci, že Adnanovi tato pozornost v životě zatím nijak nepomohla. Tříčlenná rodina dnes žije v jednopokojovém bytě, otec je vážně nemocný a matka přišla před třemi lety o zaměstnání. Nemají dostatek peněz ani na živobytí, ani na lékařskou péči. "Nikdy více jsme už o OSN neslyšeli. Nedali nám nic, neposlali ani narozeninové přání," postěžovala si ABC matka dvanáctiletého chlapce.

"Publicita mi šla na nervy"

Z bývalé Jugoslávie pochází i Mevičův "předchůdce" - Chorvat Matej Gašpar. Narodil se 11. června 1987 a dostal symbolickou číslovku 5 miliard. I jeho do Záhřebu přijel navštívit generální tajemník OSN Javier Pérez de Cuéllar. Datum, kdy se narodil, bylo později vyhlášeno Světovým dnem populace. Dnes je mu čtyřiadvacet a jako většina mladých Chorvatů žije v bytě se svými rodiči. Jinak se ale podle svých slov má dobře. Dokončil střední školu, pokračuje ve studiu chemie na univerzitě, a k tomu pracuje v soukromé firmě. Jeho velkým koníčkem je potápění.

A jak jemu změnila život volba OSN a občasný zájem ze strany novinářů? Nejdřív ta odpovědnost visela na jeho matce, po dovršení dospělosti toto "břemeno" převzal on. "Vždycky mi to šlo spíš na nervy. Nikdy jsem z toho neměl žádný profit. To, co jsem v životě udělal, jsem dokázal sám," řekl Matej chorvatské odnoži Rádia Svobodná Evropa. OSN pro letošek odmítla vybrat jedno z nově narozených dětí a raději vyzvala světové země, aby si ho zvolily samy. Možná se chce vyhnout nařčením, že se o sedmimiliardté dítě příliš nestará.