Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolivijský prezident dostál své pověsti. Papežovi daroval knihy o výhodách koky

Magazín

  18:26
VATIKÁN - Bolivijský prezident Evo Morales opět dostál své pověsti bořiče diplomatického protokolu, když na páteční audienci u papeže daroval Františkovi knihy o příznivých zdravotních účincích koky. Informovala o tom agentura AP. Již loni v červenci dal Morales papeži Františkovi netradiční dar - krucifix ve tvaru srpu a kladiva.

Bolivijský prezident papežovi předal tři knihy o koce. foto: Reuters

Morales se s papežem setkal v pátek ráno asi na půl hodiny a předal mu tři knihy o koce. Její pěstování první indiánský prezident Bolívie dlouhodobě obhajuje jako součást národní kultury - odpradávna pomáhá koka Bolivijcům zahánět únavu a hlad. Morales dokonce navrhoval rozdávat ji do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku. Kdysi ji demonstrativně žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni.

Bolivijský prezident Evo Morales se vítá s papežem Františkem.
Morales Františkovi daroval ručně vyřezávanou bustu  dávného domorodého vůdce...

Bolivijský prezident přijel do Vatikánu na konferenci, která má připomenout 25. výročí vydání encykliky Centesimus Annus. V ní se tehdejší papež Jan Pavel II. zabýval politickými, ekonomickými i sociálními otázkami souvisejícími s koncem studené války.

Konference ve Vatikánu se zúčastní kromě Moralese mimo jiné ekvádorský prezident Rafael Correa, honduraský kardinál Óscar Rodríguez Maradiaga či demokratický uchazeč o kandidaturu v amerických prezidentských volbách Bernie Sanders. Papež se takovýchto konferencí podle AP obvykle neúčastní.

Autor: