Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pití moči byla moje medicína, přiznal prezident Morales

Magazín

  11:19
LA PAZ - Bolivijský prezident Evo Morales není jen propagátorem žvýkání koky, ale projevil se rovněž jako zastánce alternativní medicíny. A to v okamžiku, kdy na lékařské konferenci hájil léčebné pití moči. Morales podle agentury AFP přiznal, že v minulosti svou moč sám požíval.

Bolivijský prezident Evo Morales foto: Reuters

Morales slova o urinální terapii pronesl na lékařské konferenci ve středobolivijském městě Cochabamba, kde lékařům navrhl, že by měli moderní vědecký přístup kombinovat s poznatky tradiční indiánské medicíny. "Vyrůstal jsem ve vsi, kde byly základem pro léčbu kašle (rostliny) lampaya a wira-wira, a také, a není lehké to říci, moč. Když mi nějaký doktor řekl, pijte moč, je to dobré, uzdravil jsem se díky pití moči, to byla moje medicína," propagoval alternativní způsob léčby čtyřiapadesátiletý prezident.

Jako vůbec první domorodá hlava Bolívie vyrůstal Morales pocházející z kmene Aymarů v chudém horském kraji departementu Oruro, kde má indiánská menšina výrazné zastoupení. Po svém nástupu do úřadu proslul jako propagátor tradičního indiánského způsobu života včetně pěstování a užívání koky, kterou po jeho snaze začala Bolívii tolerovat i OSN. Zastánci urinoterapie poukazují na fakt, že v moči jsou přítomny látky užitečné pro lidské tělo, které mohou mít při požívání efekt podobný homeopatikům. Vědci a převážná část lékařů tuto metodu považují za zcela pomýlenou.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat